Отидете към основна версия

4 248 62

И една глътка алкохол е вредна

  • алкохол-
  • консумация на алкохол-
  • вреда-
  • здраве-
  • алкохолизъм-
  • вино-
  • рак-
  • диабет

Алкохолът има над 200 негативни последствия за здравето, казват експерти

Снимка: Shutterstock

Алкохолът не е здравословен - дори и в умерени дози. До този извод стига Германското дружество за прехрана в най-новото си становище, наречено "Алкохолът е психоактивна дрога". Затова препоръката на експертите гласи: само нула промила носят сигурност.

Опасностите са различни

"Количество алкохол, което да не носи рискове, няма", констатират експертите, като посочват, че и малките дози могат да повишат риска от заболявания, инциденти и наранявания. Общо са идентифицирани над 200 негативни последствия за здравето.

В дългосрочен план алкохолът не само носи заплаха от зависимост - той може да причини и заболявания като рак (най-вече рак на гърдата и рак на дебелото черво), заболявания на сърдечно-съдовата система, увреждания на храносмилателния тракт, диабет, както и разграждане на когнитивните способности, Алцхаймер и други дементни отклонения.

Не повече от две чаши вино седмично

Тези, които все пак консумират алкохол, трябва да избягват големите количества и т.нар. запои, като това се отнася предимно за младите хора. "Децата, младежите, бременните и кърмачките трябва да избягват какъвто и да било алкохол." Както посочва АРД - за да стигнат до тези изводи, експертите са анализирали множество проучвания по темата.

Все пак определени дози могат да бъдат класифицирани като по-малко рискови - като например една до две чаши вино или пък 1-2 бутилки бира седмично. За умерена се смята консумацията на до пет малки чаши вино или два литра бира. Оттам нататък всичко влиза в зоната на риска, а този, който иска да го избегне, просто трябва изцяло да се откаже от алкохола, пише германската обществено-правна медия.

Тя отбелязва и, че консумираните в Германия количества са повече от два пъти по-високи от средните в световен мащаб, във връзка с което са необходими по-нататъшни усилия за повишаване на обществената съзнателност.

Поставете оценка:
Оценка 2.7 от 29 гласа.

Свързани новини