Отидете към основна версия

5 804 36

След бруталното изнасилване на лекарка: Индия ври и кипи

  • индия-
  • насилие-
  • сексуално насилие-
  • протест-
  • убийство-
  • ню делхи-
  • лекарка-
  • насилие над жени

Това е грозното лице на Индия: сексуалното насилие над жени

Снимка: БГНЕС/ EPA

Лекарите в Индия проведоха национална стачка, а очакванията бяха в нея да се включат над 1 милион служители в болници и клиники в цялата страна. Стачката е продължение на протестите, които заляха Индия, след като на 9 август млада лекарка бе открита изнасилена и убита в болница в град Колката.

Още миналата седмица лекари от големи обществени болници обявиха, че преустановяват планираните операции, докато не получат отговор на исканията си за повече сигурност и защита на жените.

Масови протести с искания за спешни мерки

Жестокото престъпление провокира протести в цялата страна. Под надслов "Да си върнем нощта" стотици хиляди жени и лекари излязоха по улиците в Индия, за да протестират срещу насилието. Недоволството им е насочено срещу липсата на достатъчно сигурност за заетите в медицинската сфера, както и за жените, които работят през нощта. В Колката протестиращите обвиниха властите, че не предприемат достатъчно мерки, за да разследват случая с убитата 31-годишна жена. В рамките на разследването органите на реда задържаха сътрудник на полицията.

В края на миналата седмица премиерът Моди настоя престъплението бързо да бъде разкрито. "Чудовищното поведение спрямо жените трябва да бъде наказвано тежко", обяви той. Под натиска на масовите протести срещу недостатъчната закрила на жените от сексуални посегателства през последните години правителството изостри наказанията за изнасилване. Това престъпление вече може да се наказва и със смъртно наказание. "Като общество трябва да се замислим за жестокостите, причинявани на нашите майки, дъщери и сестри. Възмущението е голямо и аз го усещам и разбирам", каза още Моди.

Насилието срещу медицински служители не е от вчера

Насилието срещу медицински служители обаче продължава и след бруталното убийство. Миналата сряда група хора се разбунтуваха в кампуса на медицинския колеж в Колката. Стигна се до трошене на автомобили и щурмуване на отделения. "Ние се борим за безопасни пространства за лекарите и жените като цяло. Но сега трябваше да действаме много бързо и да затворим вратите, за да не ни нападне тълпата. Беше ужасяващо", казва пред ДВ Шрея Шоу, която е асистент в болницата. Нападенията бяха "просто отвратителни", допълва лекарят Ариф Ахмед Ласкар, който също работи в болницата. "Всички бяхме възмутени от това, което се е случило на нашата колежка. Искахме справедливост. И изведнъж се сблъскахме с насилието на тези хулигани", продължава той.

Подобни случаи не са изолирани инциденти в Индия. През май миналата година в южния щат Керала пациент намушка с нож млад хирург. Няколко месеца по-рано група нападна кардиолог - уж заради неадекватно лечение на пациент. В действителност обаче лекарят нямал нищо общо с въпросното лечение. През 2019 г. лекари в Западен Бенгал подадоха оставка, след като тълпа нападна млад лекар. По данни на Индийската медицинска асоциация близо 75% от всички лекари в страната са се сблъсквали с форма на насилие на работното място - от словесни обиди до физически нападения.

"Имаме нужда от повече мерки за сигурност", обяснява Индра Шекхар Прасад, председател на лекарска организация в Делхи. "Инцидентът в Колката не е първият подобен случай, нито пък ще бъде последният. Безопасността на лекарите трябва да бъде на първо място."

Сексуалното насилие е сериозен проблем в Индия

Представители на 23 медицински колежи в Западен Бенгал заявиха в съвместно изявление, че в сегашната протестна вълна не става въпрос единствено за лекарите. "Това е протест за безопасността на всички жени на работното им място", пишат те.

Сексуалното насилие отдавна е във фокуса на общественото внимание в Индия. До протести се стигна още през 2012 година, когато 23-годишна студентка беше жестоко изнасилена и убита от група млади мъже. Това брутално престъпление доведе до призиви за по-строги наказания за подобни деяния. В отговор бяха въведени бързи съдебни процеси, столкърството и воайорството бяха обявени за престъпления, а възрастта за изправяне пред съда беше намалена от 18 на 16 години.

Според активисти обаче въпреки по-строгото законодателство ситуацията за жените не се е подобрила. Националната статистика го доказва: престъпленията срещу жени са се увеличили с 4% през 2022 г. в сравнение с предходната година.

Автор: Мурали Кришнан

Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 11 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Русия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания