Курската операция, която първоначално беше приветствана като брилянтен военен удар, може да се превърне в капан за украинската армия. Това посочват военни анализатори пред американския в. The New York Times.
Във военно отношение, от руска гледна точка, гамбитът на Киев създаде възможност за по-нататъшно изчерпване на ограничените сили на Украйна и постигане на печалби в други сектори на фронта. Това може да превърне краткосрочната политическа победа на украинския президент Володимир Зеленски в стратегическо поражение.
Нахлуването в Курск само разшири и продължи войната на изтощение, в която Русия има предимство в ресурсите. Руските генерали могат да съберат огромна нова сила, за да унищожат украинското предмостие в Курска област, или да използват своите въздушни и артилерийски предимства, за да принудят постепенно отстъпление. Прилагането на двете стратегии може да отнеме седмици или дори месеци.
Реалността на войната е, че нито една от страните няма достатъчно ресурси, за да принуди противника си да спре да се бие.
В светкавичната инвазия на 6 август украинските сили изтласкаха слабо екипираните и неопитни руски войници, изпратени да охраняват този участък от фронта, и напреднаха десетки километри навътре в руската територия. Някои анализатори смятат, че руското командване не е изпратило значителни сили в района, защото той няма очевидно военно значение.
Все пак темпото на напредък се забави значително през втората седмица. Повечето военни анализатори смятат, че Украйна вече не е в състояние да превземе стратегически цели като Курската АЕЦ или град Курск.
Анализаторите казват, че вместо да отслаби хватката на Кремъл върху властта, инвазията може в крайна сметка да накара повече руски граждани да се сплотят около знамето с патриотични мотиви.
Нахлуването в Курск е, разбира се, удар по репутацията на Путин, но е малко вероятно да доведе до значително нарастване на социалното или политическото недоволство сред населението, нито ще доведе до въстание на елита.
Нахлуването в Курск не накара Русия да изтегли голяма част от своите войски от Донбас. Даже напротив, руската армия продължава да напредва бавно в Източна Украйна. Въпреки че дългосрочното въздействие на нахлуването в Курск остава неясно, може да се каже, че то разшири фронта, принуждавайки и двете страни да разтегнат още повече ограничените си сили. В крайна сметка разширяването на войната в нови територии с течение на времето би облагодетелствало страната с повече ресурси.