Папа Франциск остро осъди отношението към мигрантите, пресичащи Средиземно море, за да влязат в Европа, съобщава "Ройтерс", цитирано от News.bg.
Той предупреди, че е "тежък грях" да не се предложи помощ на корабите с мигранти.
"Има хора, които систематично и с всички средства работят, за да отхвърлят мигрантите", посочи папата по време на седмичната си обща аудиенция на площад "Свети Петър".
"А това, когато се прави по съвест и отговорност, е тежък грях", подчерта той.
Франциск често е говорил за отношението към мигрантите през 11-годишното си папство. Днешните му думи обаче бяха особено силни, тъй като се позоваваха на католическата терминология за един от най-лошите видове грях.
Мигрантите, пресичащи Средиземно море със саморъчно направени лодки от Северна Африка и Близкия изток, са тема на разгорещен дебат в цяла Европа през последното десетилетие.
Международната организация по миграция изчислява, че над 30 000 мигранти, пресичащи Средиземно море, са изчезнали от 2014 г. насам.
В понеделник в Италия беше издадена заповед за 60-дневно задържане на спасителен кораб, управляван от благотворителната организация "Лекари без граници". Властите уточниха, че корабът, провел няколко спасителни операции на 23 август, не е съобщил правилно маршрута си.
"Лекари без граници" опровергаха тези твърдения. "Бяхме санкционирани само за това, че изпълняваме законовото си задължение да спасяваме животи", подчертаха от организацията.
Папа Франциск призова за разширяване на маршрутите за достъп за мигранти, както и за "глобално управление на миграцията, основано на справедливост, братство и солидарност". По негови думи проблемът няма да бъде решен чрез "милитаризация на границите".
Днешната аудиенция на 87-годишния папа Франциск предшества амбициозна визита в четири държави в Югоизточна Азия от 2 до 13 септември. Това е най-дългото пътуване досега на папата, който в момента редовно използва инвалидна количка поради болки в коленете и гърба.