Вероятно сте чували това твърдение: електромагнитното лъчение от мобилните телефони и безжичните технологични устройства е опасно за човешкото здраве. Ново проучване обаче потвърждава, че радиовълните от безжичните технологии са много слаби и нямат достатъчно енергия, за да увредят човешката ДНК. Затова е много малко вероятно да причинят рак. Въпреки това изследователите продължават да следят дали има потенциални дългосрочни рискове за здравето от използването на мобилни телефони.
Няма повишен риск от мозъчен тумор
Проучването е най-мащабният до момента преглед по темата и показва, че безжичните технологии не вредят на човешкия организъм. „По основния въпрос - за мобилните телефони и евентуално увреждане на мозъка - не открихме данни за повишен риск, включително след повече от 10-годишно и интензивно излагане на въздействието на такива телефони“ казва Марк Елууд от Оукландския университет в Нова Зеландия, който е съавтор на проучването.
Анализът бе поръчан от Световната здравна организация (СЗО) заради опасенията, че телефоните, държани плътно до главата, излъчват радиовълни, които засягат мозъка. Резултатите от него са публикувани в специализираното издание Environment International.
Анализирани са били повече от 5 000 отделни проучвания по темата от 22 държави. Търсени са доказателства за връзка с три вида заболявания – мозъчен тумор (вкл. при деца), рак на хипофизата и слюнчените жлези, както и за левкемии. „Не бяха намерени доказателства за повишен риск от ракови заболявания в резултат на използването на мобилни телефони. Същото важи и за лъченията от предавателите или базовите станции на уредите“, допълва Кийт Петри от Катедрата по психологична медицина към Университета в Оукланд.
Как работят мобилните телефони?
Мобилните телефони и безжичните устройства обменят сигнали с помощта на радиочестотни (RF) вълни. Това е вид енергия в електромагнитния спектър, поради което се твърди, че мобилните телефони имат електромагнитно лъчение. Не е задължително обаче електромагнитното лъчение да е опасно. Това зависи от количеството енергия, което се съдържа в него.
Радиочестотните вълни, използвани от мрежите на мобилните телефони, са форма на нейонизиращо лъчение. Нейонизиращото лъчение използва малки количества енергия за предаване на данни, които далеч не са достатъчни, за да увредят човешкото тяло или гените ни.
Това важи за всички видове мобилни телефонни мрежи. Wi-Fi, 4G, 5G и Bluetooth разчитат на радиовълни за предаване на данни, както и радиото на УКВ. Всеки тип използва различна честота на радиовълните, но нито една от тях няма достатъчно енергия, за да увреди телесните тъкани или човешкото ДНК.
Радиочестотните вълни се различават от йонизиращите видове радиация, като рентгеновите лъчи, гама-лъчите и ултравиолетовите (UV) лъчи. Йонизиращата радиация съдържа много повече енергия и може да увреди ДНК, поради което високите нива на излагане на слънце могат да причинят рак на кожата.
Съществуват и опасения, че държането на телефон в джоба или оставянето на включен безжичен (Wi-Fi) рутер може да е опасно, но тези митове са развенчани по същата причина: радиовълните не причиняват рак. Когато стоим навън в облачен ден, всъщност сме изложени на повече лъчи, увреждащи нашето ДНК, отколкото от това, че носим мобилен телефон в джоба си или оставяме включен Wi-Fi рутера през нощта.
Къде е доказателството, че мобилните телефони са безвредни?
Притесненията относно последиците за здравето от новите технологии са често срещани, особено сред любителите на конспиративните теории.
„Това се наблюдаваше по време на пандемията от Ковид-19, когато хора атакуваха 5G-предаватели, вярвайки, че те разпространяват коронавируса“, казва Петри. Доказателствата са категорични, че радиовълните, излъчвани от мобилните телефони и безжичните технологии, нямат достатъчно енергия, за да увредят директно организма. Досега нито едно научно изследване не е установило връзка между използването на мобилни телефони и заболяване от рак, така че можем да бъдем напълно сигурни, че безжичните технологии не причиняват рак.
Автор: Фредерик Швалер