Отидете към основна версия

3 114 21

От 9:15 на училище: защо е по-добре

  • образование-
  • кортизол-
  • ученици-
  • дания-
  • експеримент-
  • училище-
  • учители-
  • деца

Започват училище с час и 15 минути по-късно, учат същото за по-малко време и се чувстват по-добре: двайсетина училища в Дания тестват по-късен старт на часовете

Снимка: Shutterstock

За 13-годишната Лина от Копенхаген от година насам будилникът звъни по-късно - седмокласничката вече започва училище не в 8:00, а в 9:15 часа. И тя не е единствената.

В нейното училище класовете от седми до девети тестват по-късен начален час на учебните занятия. Лина и повечето ѝ съученици са възхитени: "Чудесно е, че уроците започват по-късно, защото така можем да поспим малко повече. Мисля, че това ме прави по-концентрирана, а така научавам повече", казва ученичката пред германската обществена медия АРД.

"По-малко стрес и нерви"

Не само учениците са доволни от новата концепция. Директорът на училището Кенет Халгрен казва, че преди, когато училището е започвало по-рано, в първия час тийнейджърите са присъствали само физически - мозъците им още са спели. За преподавателите това е било много изтощително, уверява директорът, цитиран от германската медия.

Днес е друго: "Учениците са много по-отпочинали, когато идват на училище - не са стресирани, уморени и намръщени. Разговарят помежду си по-интензивно и са в добро настроение. А това прави и учебните занятия по-приятни", казва Халгрен. Общо двайсетина училища в Дания експериментират с по-късния старт на часовете. Те аргументират с изследвания, според които хормоналният баланс при младите хора е такъв, че сутрин просто им трябва повече време да се събудят.

Ролята на кортизола

Изследователката Катрин Вимелман от Центъра за детско здраве в Копенхаген обяснява: "Преди да се събудим, отделяме кортизол, наричан още хормон на стреса, който ни събужда и ни подготвя за деня. При тийнейджърите този хормон се освобождава по-късно". Изводът: мозъкът на подрастващите функционира по-добре, когато активността му започва по-късно през деня.

Въпреки че започват с час и 15 минути по-късно, часовете приключват по същото време, както и преди, обяснява директорът Кенет Халгрен. Двама учители поемат уроците, като така учениците научават същите неща, но за по-малко време. От това са доволни и децата, и учителите, и родителите, се казва по-нататък в репортажа на АРД . "Нашите проучвания показват, че не се учи по-малко в резултат от скъсеното време на учебните занятия. А учениците се чувстват много по-добре, което за нас е най-важното в случая", казва училищният директор.

Експериментът в неговото училище е възможен, защото става дума за частно учебно заведение. На държавните училища в Дания не им е позволено да съкращават учебния ден просто така. От тази учебна година обаче няколко държавни училища също изпробват по-късния начален час на часовете. В началото е имало и притеснени родители, признава училищният директор Кенет Халгрен. Те се опасявали, че тъй като тръгват рано за работа, децата им ще трябва да се оправят сутрин сами за училище. Кенет Халгрен обаче вижда в това нещо положително - според него така подрастващите се учат на самостоятелност.

"Концепцията работи отлично"

Заради всички положителни ефекти от експеримента училището на Кенет Халгрен засега иска да запази концепцията. "Не мога да си представя да се върнем към предишния модел. Новата концепция работи отлично, особено по отношение на това как се чувстват учениците и как взаимодействат помежду си. А това е една от най-важните предпоставки, за да могат да научат нещо", убеден е директорът на училището.

Изглежда, че поне в това датско училище будилниците на тийнейджърите ще продължат да звънят по-късно.

Автор: Юлия Вешенбах (ARD)

Поставете оценка:
Оценка 3.9 от 15 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Русия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания