На 21 септември 2028 словашкият премиер Мстислав отхвърля твърденията, че генерали на руската армия заедно с въоръжени членове на руските специални части се намират в Словакия. Три дни по-късно вестник Podzemny kurier излиза със заглавие: "От сутринта Русия атакува цялата територия на Словакия".
За мрачния, но - разбира се - фиктивен сценарий от есента на 2028 можете да се информирате още отсега: в края на август в Братислава излезе първото издание на Podzemny kurier. Това е медиен проект на словашкия журналист Томаш Форо. 45-годишният репортер заедно с други журналисти и анализатори разиграват на страниците на вестника сценарии, които биха могли да станат реални, ако Русия победи Украйна, а после нападне и Словакия. Медийният проект Podzemny kurier се роди след краудфъндинг кампания, при която до 12 септември бяха събрани 62 500 евро. Проектът вече постигна една от целите си - масовото разпространение на информацията. Сега са предвидени и нови издания.
Но още преди да бъде разпространен първият печатен брой, съдържанието му породи недоволство в правителството на популисткия премиер Роберт Фицо. В съобщение на правителствената служба беше заявено: "Тези лъжи целят да създадат хаос и да подкопаят доверието в институциите, които защитават мира и сигурността". По думите на Юрай Гедра, ръководител на правителствената служба, публикацията е "манипулация на реалността", която изисква "ответни мерки на културното министерство и силите за сигурност". Комичното в случая е, че Гедра е сред създателите на правителствена кампания под мотото "Аз зачитам различни мнения".
Как реорганизират държавата Словакия
Призивът да се цензурира Podzemny kurier добре се вписва в стратегията на премиера Фицо. Той подаде оставка след масови протести през 2018 година, когато към него лично и неговата номинално социалдемократическа партия бяха отправени обвинения в съучастие в убийството на словашкия разследващ журналист Ян Куцияк и годеницата му Мартина Кушнирова. След изборите през есента на 2023 Фицо отново дойде на власт - този път с коалиция от леви и десни сили, включително и ултрадясната Словашка национална партия (SNS).
Коалицията, която разполага само с крехко мнозинство, се опитва да реорганизира правовата държава. Уважавани специалисти бяха внезапно уволнени от ръководни позиции, например в Словашкия национален театър или в Националната галерия. Въпреки масовите протести през лятото на 2024 обществено-правните радио и телевизия със закон бяха превърнати в държавна медия под ново име и под пряката опека на правителството. Журналистите в частните медии също се оказаха под натиск – сред тях беше и Томаш Форо.
Неговият Podzemny kurier предизвика недоволството на правителството най-вече с това, че обрисува сценарий за нахлуване на "унгарски терористи" в Южна Словакия, което да доведе до отделяне на част от страната - подобно на случилото се в част от Донбас в Източна Украйна през 2014 година. Но независимо, че словашката правителствена служба обяви подобен сценарий за "сплашване на населението", той далеч не е абсурден.
Виктор Орбан и "Велика Унгария"
През минали години унгарският премиер Виктор Орбан многократно демонстрираше символи на "Велика Унгария" - например по време на една футболна среща през 2022, когато носеше шал, изобразяващ някогашна "Велика Унгария" отпреди Първата световна война, включваща части от Хърватия, Австрия, Румъния, Сърбия, Словения, Украйна - и от Словакия.
Официално Орбан няма претенции за промяна на границите. Той дори нарича словашкия премиер Фицо "свой приятел" и хвали унгарско-словашкото партньорство. Но Орбан не се и дистанцира изрично от идеята за ревизия на границите. Орбан не каза и нито една осъдителна дума, когато през януари 2024 дясноекстремистката унгарска партия "Наша родина" поиска следното: в случай че Украйна загуби войната с Русия, украинският регион на Закарпатието да се присъедини към Унгария.
Томаш Форо неслучайно обрисува донбаски сценарий за Южна Словакия. От 2016 година насам той редовно е в източноукраинския регион, разговаря с хората както в окупираните от Русия части, така и в онези, които не са окупирани. Написал е и книга с впечатленията си. И до днес той пътува като военен кореспондент по фронтовете в Украйна.
Премиерът Роберт Фицо, който само допреди няколко години наричаше "Фидес" на Орбан "шовинистична и великоунгарска партия", сега поддържа прагматични и приятелски отношения с Орбан. Както във вътрешната, така и във външната политика правителството на Фицо се отдалечава от западните ценности и напоследък неизменно подчертава необходимостта от суверенни национални действия.
Правителството на Фицо спря директните държавни военни помощи за Украйна, веднага щом пое властта през октомври 2023. Все пак комерсиалните доставки на оръжия няма да бъдат прекратени. Напук на приетите в ЕС санкции, Словакия и Унгария продължават да получават руски петрол. А на обявеното от Киев намерение да блокира заобикалянето на санкциите като прекъсне петролопровода, Братислава отговори със заплахата, че ще спре доставките на дизелово гориво за Украйна.
Хибридната война вече е започнала
Тази политика на Словакия Томаш Форо нарича "политика с две лица". Политическото двуличие може да предизвика ерозия на правовата държава и да доведе до открито военно насилие, предупреждава инициаторът на Podzemny kurier. С помощта на провокативен наратив неговото издание показва ясно: Словакия още отсега се намира в условията на хибридна война.
Автори: Кено Ферзек, Карл Цайсберг