След Одеса и Приднестровието кримският сценарий ще намери пряк път към Балканите. Това пише за органа на руските комунисти в. „Правда“ международният наблюдател на вестника Александър Бабкин.
В анализа му „Западът изгуби Втората кримска война” се посочва, че в България идеята за влизане в СССР се е обсъждала още през 60-те години на миналия ХХ век. При сегашното икономическо състояние на страната руският фактор може да се окаже спасителен вариант за нея. И съдбата на Крим ярко потвърждава това, отбелязва Александър Бабкин.
Междувременно напрежението между Русия и Украйна продължи да ескалира.
Бившият заместник-началник на украинския генщаб адм. Игор Кабаненко, обяви пред Униан, че Кремъл трупал войски в Крим и по границата си с Киев. На полуострова вече били дислоцирани реактивни системи за залпов огън „Ураган”, така и бомбардировачи Су-24 на летището „Гвардейское”.
Според адмирала, към източната граница на Украйна са преместени два руски армейски корпуса, а 14-та армия в Приднестровието е приведена в бойна готовност.
Москва не планира да концентрира войски на границата с Украйна, заяви пред Интерфакс заместник-министърът на отбраната Анатолий Иванов. НАТО обаче отбеляза, че има данни, че Москва трупа войски по границата.
Британският външен министър Уилям Хейг призова Лондон и съюзниците му да наложат международна изолация на Русия. В сряда британският премиер Дейвид Камерън допусна възможността за изключване на Русия от Г-8 заради нейните действия в Крим. Лидерът на опозицията лейбъристът Ед Милибанд подкрепи позицията на Лондон.
До момента единствено най-близките съюзници на Кремъл – Беларус и Армения подкрепиха действията на Москва в Крим.