Британският премиер Киър Стармър ще настоява за възстановяване на отношенията, когато се срещне с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен днес за "първи разговор" по въпроси като търговията, сигурността и младежката мобилност, съобщава "Ройтерс".
Стармър, чиято Лейбъристка партия спечели изборите през юли, заяви, че правителството му няма да се стреми към преговори на едро по споразумението за Брекзит, което изведе Великобритания от блока.
Той обаче се опитва да коригира отношенията в редица области. Европейският съюз споделя желанието му за общ пакт за сигурност, но преговорите за пречките пред движението на стоки и хора може да се окажат по-трудни.
"Ще можем да се справим с международните предизвикателства само като поставим нашата колективна тежест зад тях, поради което съм твърдо решен да оставя годините на Брекзит зад гърба си и да установя по-прагматични и зрели отношения с Европейския съюз", изтъкна Стармър преди визитата.
Той вече посети Берлин, Париж, Рим и Дъблин след изборите, за да постави основите за възстановяване на връзките. Освен с Фон дер Лайен, Стармър ще разговаря и с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел, както и с председателя на Европейския парламент Роберта Мецола.
"Думата "рестарт" се използва и от двете страни, така че очевидно ще бъде възможност да обсъдим евентуален път напред", посочи говорител на Комисията тази седмица. "Това е първа среща на двамата и затова ще бъде просто началото на един разговор".
Стармър изключи всяко връщане към единния пазар на ЕС, митническия съюз или споразуменията за свобода на движение.
Той обаче обеща да търси ново ветеринарно споразумение, насочено към намаляване на граничните проверки, а също иска взаимно признаване на определени професионални квалификации и по-лесен достъп до ЕС за артисти на турне.
Въпреки че по-топлият тон на Стармър беше приветстван от лидерите на ЕС, и двете страни признаха, че промените в същността на отношенията ще бъдат предмет на трудни преговори дори ако основните принципи на споразумението за Брекзит не бъдат засегнати.
Например Стармър отбеляза, че няма планове за схема за младежка мобилност, като отхвърли предложението на ЕС да позволи на гражданите на ЕС на възраст от 18 до 30 години да живеят във Великобритания, а на младите британци да останат в ЕС до четири години.
Младежката мобилност е ключово изискване на ЕС и приемането ѝ от Лондон може да бъде условие за напредък в списъка с желания на Великобритания.