След ракетната атака на Иран срещу Израел във вторник, се засилиха спекулациите, че Израел може да удари иранските ядрени съоръжения, както заплашва от години. По-долу са описани някои от основните ядрени съоръжения на Иран.
Колко близо е Иран до създаване на ядрени оръжия?
Иранската ядрена програма е разпределена на множество локации, като само някои от тях са подземни и защитени от въздушни удари. Според САЩ и Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), Иран е имал тайна програма за ядрени оръжия до 2003 г., но Ислямската република отрича това, твърдейки, че никога не е имала планове да създава такива оръжия.
През 2015 г. Иран се съгласи на ограничения в ядрените си дейности в замяна на облекчаване на международните санкции по споразумение със световните сили. Това споразумение се разпадна, след като през 2018 г. тогавашният президент на САЩ, Доналд Тръмп, изтегли страната си от сделката, а Иран започна да се отказва от своите ангажименти. Оттогава Иран разширява програмата си за обогатяване на уран, като намалява времето, необходимо за създаване на достатъчно ядрено гориво за бомба, от година на няколко седмици.
Иран в момента обогатява уран до 60% чистота, близка до необходимата за оръжие, която е 90%. По оценки на МААЕ, Иран разполага с достатъчно обогатен уран, който, ако бъде допълнително обогатен, би бил достатъчен за почти четири ядрени бомби.
Основни ядрени съоръжения на Иран:
Натанц
Натанц е ключов обект в ядрената програма на Иран, разположен в равнина до планините близо до град Кум. Там се намират подземен завод за обогатяване на гориво (FEP) и наземна пилотна фабрика за обогатяване на гориво (PFEP). Натанц бе разкрит през 2002 г. от иранска опозиционна група, което предизвиква дипломатически конфликт между Запада и Иран, продължаващ и до днес.Въпреки че заводът е проектиран да побере 50,000 центрофуги, в момента около 14,000 са инсталирани, от които 11,000 работят, обогатявайки уран до 5%. През април 2021 г. експлозия повреди част от центрофугите, за която Иран обвини Израел.
Фордо
Фордо, разположен на другата страна на град Кум, е друг обект за обогатяване, вкопан в планина, което го прави по-добре защитен от въздушни удари. Споразумението от 2015 г. не позволяваше на Иран да обогатява уран във Фордо, но сега там работят над 1,000 центрофуги, включително модерни IR-6 машини.
Исфахан
На периферията на втория по големина град в Иран, Исфахан, се намира голям център за ядрена технология. Там се намира завод за преработка на уран и съоръжения за производство на уранов хексафлуорид - ключов компонент в обогатителния процес.
Хондад (Арак)
Иран разполага с изследователски реактор с тежка вода, който лесно може да произвежда плутоний - друг компонент за ядрени оръжия. Според сделката от 2015 г., строителството на реактора е спряно, а сърцевината му е демонтирана и изпълнена с бетон. Иран обаче е информирал МААЕ, че планира да пусне реактора в експлоатация през 2026 г.
Техерански изследователски център
Там се намира иранският изследователски реактор, който също играе роля в ядрената програма на страната.
Бушер
Това е единствената работеща атомна електроцентрала в Иран, разположена на крайбрежието на Персийския залив. Тя работи с руско гориво, което се връща обратно в Русия след употреба, намалявайки риска от разпространение на ядрени материали.
Ядрената програма на Иран остава в центъра на геополитическите напрежения в Близкия изток, а възможността за израелски удари по тези съоръжения добавя допълнително напрежение в региона.