Отидете към основна версия

2 545 34

ЕС обсъжда потенциални промени в политиката си при евентуална победа на Доналд Тръмп в САЩ

  • сащ-
  • европейски съюз-
  • доналд тръмп

Срещи на високо равнище разглеждат рискове за Украйна и търговията при нов мандат на Тръмп в Белия дом

Снимкa: БГНЕС

Високопоставени служители на Европейския съюз са се срещнали с посланици на страните от Блока, за да обсъдят евентуалните последици, ако кандидатът на републиканците Доналд Тръмп спечели изборите в САЩ, съобщава европейската редакция на Политико, позовавайки се на информация от 12 дипломати от ЕС, цитирано от Фокус.

"Те са притеснени за търговията, но най-вече за Украйна“, е споделил един от дипломатите, като е добавил, че Брюксел предвижда "резки промени в политиката на САЩ още преди встъпването му в длъжност“.

Основните области на несигурност, обсъждани по време на срещите, са две: дали Вашингтон ще продължи подкрепата си за Украйна и възможността за по-високи американски мита за всички вносни стоки.

Срещите се проведоха в момент, когато опасенията от потенциалното завръщане на Тръмп в Белия дом се разпространяват по най-високите нива на властта в Брюксел. Появиха се и съобщения, че ЕС е създал специална "група за бързо реагиране“, известна още като "работна група Тръмп“. В дискусиите участват представители на шест отдела на Европейската комисия, обсъждайки потенциални "сътресения“ в областите на търговията, енергетиката и цифровата политика, ако Тръмп се върне на президентския пост.

В четвъртък и петък малки групи от посланиците на 27-те държави от ЕС са се срещнали с висши служители в Брюксел, включително и с ръководителя на канцеларията на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, Бьорн Зайберт.

Тръмп, който заплаши да не защитава "провинилите се“ съюзници от НАТО, ако харчат под два процента от БВП за отбрана, също обяви намерението си да наложи 10 до 20% мита върху целия внос в страната, с цел връщане на работните места в производството на САЩ. В четвъртък Тръмп нарече ЕС "малък Китай“.

"Те не приемат нашите автомобили, не приемат нашите селскостопански продукти, не приемат нищо. Имате дефицит от 312 милиарда долара. ЕС е малък – но не толкова малък Китай,“ заяви той.

Трима от дипломатите отбелязаха, че в дискусиите са били засегнати и отношенията на ЕС с Китай.

Дори ако евентуален мандат на Камала Харис не бъде толкова "деструктивен“, колкото този на Тръмп, изпълнителната власт на ЕС иска да покаже, че е готова за всякакви възможни сценарии, споделя един от дипломатите.

"Ние наистина се подготвяме за изборите в САЩ. Разглеждат се всички възможни резултати. Ангажирани сме да поддържаме тясно партньорство със САЩ,“ заяви Ариана Подеста, говорител на Комисията.

Поставете оценка:
Оценка 2 от 17 гласа.

Свързани новини