Нарастващото напрежение в Европа, породено от войната в Украйна, кара редица европейски страни да преразгледат своите стратегии за гражданска защита и готовност за извънредни ситуации, предава Фокус. Германия, Швеция, Финландия и Норвегия вече предприемат сериозни стъпки за подобряване на обществената готовност за потенциални военни конфликти и други кризи, съобщава британският вестник The Guardian.
Германия активно разработва приложение, което да помага на гражданите да намерят близки бункери в случай на атака. Въпреки че страната разполага с по-малко от 600 обществени бомбоубежища, които могат да подслонят около 480 000 души, новият национален план включва изграждането на допълнителни убежища и адаптиране на съществуващите съоръжения, като подлези и сутерени. В допълнение, новите домове ще трябва законово да включват безопасни убежища.
Швеция, от своя страна, разпространи брошура със заглавие "В случай на криза или война", в която се описват важни стъпки за оцеляване, като системи за предупреждение, запаси от вода и храна, топло облекло и радиостанции на батерии. Властите настоятелно припомнят, че в случай на нападение, всеки гражданин трябва да допринесе за защитата на страната.
Финландия е създала специален уебсайт, 72tuntia.fi, който предоставя насоки как да се подготвят гражданите за различни извънредни ситуации, включително прекъсвания на водоснабдяването и горски пожари. Популярността на курсовете за военно обучение и търсенето на радиостанции на батерии в страната нарастват, тъй като гражданите усещат нарастваща необходимост от готовност.
Норвегия също разпространява брошури за гражданска защита сред 2,6 милиона домакинства, като препоръчва осигуряване на седмични запаси от нетрайни храни, йодни таблетки и пари в брой. В допълнение, акцентът е поставен върху цифровата сигурност и защита от информационни заплахи.
Мерките на тези страни за повишаване на готовността са посрещнати със смесени реакции. Докато част от гражданите подкрепят инициативите и се запасяват с провизии, други изразяват загриженост относно ниската обществена осведоменост и икономическите затруднения, които могат да възпрепятстват изпълнението на препоръките.
Експертите обаче подчертават, че рискът от конфликт в Европа остава висок, а членството на Финландия и Швеция в НАТО, засилената отбрана и повишената гражданска готовност отразяват сериозността на възприятията за заплаха в региона.