Грузия е готова да преосмисли отношенията си със САЩ и очаква реципрочни стъпки от администрацията на новоизбрания президент Доналд Тръмп. „Нашата цел е да възстановим отношенията със САЩ и да възобновим стратегическото партньорство. От наша страна има абсолютна откритост, готовност за това и се надяваме, че при новата американска администрация ще видим ефективни реципрочни стъпки“, каза премиерът на Грузия Иракли Кобахидзе.
На 30 ноември Държавният департамент съобщи, че САЩ са прекратили стратегическото партньорство с Грузия, след като грузинският премиер Иракли Кобахидзе обяви на 28 ноември, че управляващата партия „Грузинска мечта – Демократична Грузия“ реши да не включва в дневния ред въпроса за преговорите за присъединяване към Европейския съюз до края на 2028 г. и да откаже всички бюджетни субсидии от общността.
Според ръководителя на правителството причините за това са постоянно изнудване от страна на ЕС по отношение на началото на диалога за присъединяване, искания за отмяна на редица закони, приети от парламента, и призиви за налагане на санкции срещу грузинските власти. Това решение на властите предизвика масови протести в Грузия, които все още продължават.
На 27 декември САЩ наложиха санкции срещу основателя и почетен председател на Грузинска мечта – Демократична Грузия Бидзина Иванишвили. Включването в санкционния списък означава замразяване на активите на Иванишвили в САЩ и забрана на американски граждани и компании да правят бизнес с него. Както уточни Министерството на финансите на САЩ, ограниченията не се отнасят за компании, в които Иванишвили притежава дял, освен ако не са включени в списъка отделно. Съединените щати обвиняват Иванишвили в предполагаемо „подкопаване на демократичното и евроатлантическо бъдеще на Грузия в интерес на Руската федерация".