Последният инцидент е само отпреди месец. Тогава огромен товарен кораб изгуби контрол, докато прекосяваше Босфора. Малко преди Момината кула, прочутата истанбулска забележителност, корабът с голяма скорост се насочи към оживената крайбрежна алея на квартал Юскюдар.
След сблъсък с пътнически ферибот няколко души бяха ранени, а до по-голяма катастрофа не се стигна само благодарение на това, че намиращата се наблизо спасителна лодка "Куртарма 5" в последния момент успя да отклони товарния кораб от курса му, обяснява в обширна публикация германската обществена медия АРД.
Страх от катастрофа
Босфорът е дълъг около 30 километра, широк е 700 метра в най-тясната си част и е дълбок до 130 метра. Той разделя Азия и Европа и свързва Черно море със Средиземно море. Историята познава не една и две войни за този важен международен маршрут, припомня изданието.
Корабоплаването в Босфора е подробно уредено в Договора от Монтрьо от 1936 година. Въпреки че Турция има пълен суверенитет, протокът е международен морски път, по който търговските кораби могат да преминават свободно в мирно време. Турските власти са в правото си да налагат такси, но не и да забраняват преминаването.
Зейнеп Караммали ръководи дейността на Камарата на инженерите по околна среда. Най-големият ѝ страх е свързан с възможна катастрофа насред милионния град Истанбул. През последните години правилата за корабоплаване бяха допълнително затегнати: на товарните кораби вече е разрешено да плават само в една посока, която може да се променя по няколко пъти на ден в зависимост от често променящите се посоки на теченията. Всичко се следи отблизо, не на последно място и поради факта, че трафикът на яхти, фериботи и малки лодки продължава да се увеличава, отбелязва Караммали.
Ролята на спасителните катери
В района на Босфора са разположени 18 спасителни катера. Всеки един от тези съдове е с размери почти 30 на 13 метра, оборудван е с по две водни оръдия и две лебедки и може да изтегли до 82 тона с двата си високоефективни двигателя. Тези катери са гръбнакът на морската спасителна служба и се намират под управлението на турската Генерална дирекция за брегова безопасност.
Енис Кусчу е капитан на най-модерния от тях - "Куртарма 18", който е в експлоатация едва от миналата година. Кусчу е бил капитан на товарен кораб, а от 13 години е морски спасител. "И най-малката загуба на концентрация може да доведе до инцидент", казва той и дава пример с инцидент отпреди няколко години, когато в най-тясната част от протока огромен товарен кораб за превоз на зърно от Русия се блъсна във вила на брега заради повреда в управлението. Щетите от тази катастрофа се виждат и до днес.
При дължина от 150 метра нагоре корабите трябва да бъдат ескортирани, ако на борда им има опасен товар. А при дължина от 200 метра нагоре това винаги е задължително, обяснява пред АРД Енис Кусчу. Между 17:30 ч. и 7:30 ч. разрешение за преминаване през Босфора се издава винаги само за един кораб, ако дължината му надхвърля 250 метра, казва още Кусчу.
Искания за още по-строги правила
Въпреки затегнатите правила Зейнеп Караммали призовава за още мерки за сигурност - например всички преминаващи през протока кораби задължително да са надлежно технически поддържани.
Преди Коледа се наложи да бъде изтеглен корабът "Cordelia Moon". Според украински източници танкерът е част от руския "сенчест флот", който под чужд флаг заобикаля западните санкции срещу Русия. Танкерът очевидно е пътувал без застраховка и вече е бил сериозно повреден. Наложи се протокът да бъде затворен за няколко часа, припомня АРД. В същото време на всички е ясно, че една по-сериозна авария в Босфора може да има драматични последици както за околната среда, така и за жителите на Истанбул.
Автор: Маркус Рош (ARD)