Съветският диктатор Йосиф Сталин депортира Леон Троцки, водач на болшевишката революция и ранен архитект на съветската държава, в Алма-Ата, в далечната съветска Централна Азия. Той живее там във вътрешно изгнание в продължение на една година, преди Сталин да го изгони завинаги от СССР.
Роден в Украйна от родители руснаци-евреи през 1879 г., Троцки приема марксизма като тийнейджър и по-късно напуска Одеския университет, за да помогне в организирането на нелегалния Южноруски работнически съюз. През 1898 г. е арестуван за революционната си дейност и изпратен в затвора. През 1900 г. е заточен в Сибир, припомня history.com.
През 1902 г. избягва в Англия, като използва фалшив паспорт под името Леон Троцки (оригиналното му име е Лев Давидович Бронщайн). В Лондон той сътрудничи на болшевишкия революционер Владимир Илич Ленин, но по-късно застава на страната на меншевишките фракции, които се застъпват за демократичен подход към социализма. С избухването на Руската революция от 1905 г. Троцки се завръща в Русия и отново е заточен в Сибир, когато революцията се проваля. През 1907 г. той отново избягва.
През следващото десетилетие е изгонен от редица държави заради радикализма си, като живее в Швейцария, Париж, Испания и Ню Йорк, преди да се завърне в Русия при избухването на революцията през 1917 г. Троцки играе водеща роля в завземането на властта от болшевиките, които завладяват по-голямата част от Петроград преди триумфалното завръщане на Ленин през ноември.
Назначен за секретар по външните работи от Ленин, той води преговори с германците за прекратяване на руското участие в Първата световна война. През 1918 г. става военен комисар и започва да изгражда Червената армия, която успява да победи антикомунистическата опозиция в Руската гражданска война. В началото на 20-те години Троцки изглежда наследник на Ленин, но губи в борбата за наследство, след като Ленин се разболява през 1922 г.
През 1924 г. Ленин умира и Йосиф Сталин става лидер на СССР. В противовес на обявената от Сталин политика Троцки призовава за продължаване на световната революция, която неизбежно ще доведе до разпадането на съветската държава. Той също така критикува новия режим за потискането на демокрацията в комунистическата партия и за това, че не е разработил адекватно икономическо планиране. В отговор Сталин и неговите поддръжници започват пропагандна контраатака срещу Троцки. През 1925 г. той е отстранен от поста си във военния комисариат. Една година по-късно е изключен от Политбюро, а през 1927 г. и от Комунистическата партия. През януари 1928 г. Троцки започва вътрешното си изгнание в Алма-Ата, а през януари следващата година е изгонен от Съветския съюз.
Той е приет от правителството на Турция и се установява на остров Принкипо, където работи върху завършването на автобиографията си и историята на руската революция. След четири години в Турция Троцки живее във Франция, после в Норвегия, а през 1936 г. получава убежище в Мексико.
Установява се със семейството си в предградие на Мексико сити и е признат задочно за виновен в държавна измяна по време на чистките на Сталин срещу политическите му противници. Оцелява след атака с картечница срещу дома му, но на 20 август 1940 г. става жертва на испанския комунист Рамон Меркадер, който го ранява смъртоносно с алпинистки пикел. Той умира от раните си на следващия ден.