Опустошителният пожар в ски курорта Карталкая в град Болу, при който загинаха най-малко 78 души, разтърси цяла Турция. Организации, училища, спортни клубове и частни лица публикуват снимки на жертвите, изказват съболезнования, но отправят и сериозни обвинения. В популярния хотел са били настанени общо 234 гости. Много от тях бяха ранени.
Оцелелите описват драматични сцени от нощта на пожара: много хора се опитвали да избягат дезориентирани през задимени коридори, а други в отчаянието си скачали от прозорците. Някои разказват, че гостите от по-високите етажи навързвали импровизирани въжета от чаршафи, за да се спасят, слизайки по тях.
Въпроси без отговори и разследвания
Причината за пожара все още не е ясна. Следователите проверяват дали проблем с противопожарната система на хотела е изиграл роля за бедствието. Те разследват дали са били спазени предписаните мерки за безопасност. Очевидци съобщават за липса на противопожарни аларми и евакуационни стълби, както и за липса на пожарогасители.
Многоетажният хотел с облицовка от масивна дървесина се намира на висок и стръмен склон и е популярна дестинация за местните туристи. Експерти питат и защо в близост до курорта не е направена пожарна станция и защо на спешните служби е отнело 45 минути да стигнат до мястото.
Сериозни обвинения от опозицията
Продължава да е неясно и точно коя институция носи отговорност за последната инспекция по сигурността на сградата и кой е издал лиценза на хотела. Кметът на Болу Таню Йозджан от опозиционната Републиканска народна партия посочва като отговорно Министерството на туризма. Според него градската управа няма вина. Министърът на туризма Мехмет Нури Ерсой пък обвинява местната пожарна служба.
Републиканската народна партия обвинява правителството, че е отслабило регулациите за пожарна безопасност през 2012 година. Опозиционната партия критикува и липсата на система за разпръскване на вода в хотела, каквато е можела да забави разрастването на пожара. Според регулациите, приети през 2007, в хотел с такъв размер задължително трябва да има подобна система.
Заместник-председателят на парламентарната група на опозицията Али Махир Басарир иска оставката на министъра на туризма. По думите му е налице конфликт на интереси: министърът е собственик на големия туроператор ETS, който е оценил високо точно този хотел.
На този фон в Турция отново се обсъжда факта, че няколко министри продължават да работят и по частните си бизнес интереси докато заемат политически постове.
И двете страни носят вина
Няколко професионални организации и експерти коментираха, че очевидно е имало сериозни проблеми със системата за безопасност на хотела в Болу, както и с нейния контрол. Според експертите, ако се вземат правилните мерки, такива трагедии могат да бъдат избегнати. За големия брой жертви носи отговорност и провалът на властите, казват те.
Ерол Перджин от Турската камара на инженерите и архитектите в Болу смята, че ако всички замесени са се държали отговорно и са се съобразявали с регулациите, днес щеше да се води разговор само за финансови щети, а не за загубени животи.
За нещастие пожарът в хотела в Болу не е изолиран случай. В миналото Турция многократно е била изправена пред сериозни инциденти - често заради несъобразяване със стандартите за безопасност. Малко след пожара в хотела в Карталкая, в град Сивас експлозия рани четирима души, един от тях - сериозно.
Миналата пролет при пожар в нощен клуб в Истанбул загинаха 29 души. А според експерти и за огромните щети от унищожителните земетресения през февруари 2023 година ключова роля са изиграли строителни дефекти в сградите.
Автор: Елмаз Топчу