Сръбските студенти блокираха Моста на свободата в северния град Нови Сад за повече от денонощие в рамките на тяхното антикорупционно движение с искания за промени в Сърбия, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Десетки земеделци паркираха своите трактори на моста, казвайки, че искат да защитят студентите от инциденти и потенциални нападения от привърженици на влиятелния сръбски президент Александър Вучич. Жители на Нови Сад донесоха на студентите чай и кафе, както и храна.
Протестиращите решиха да удължат блокадата, която започна вчера, с допълнителни три часа, за да почистят района, където от вчера провеждат колоритен митинг. Хиляди хора се присъединиха към тях в знак на подкрепа и през днешния ден.
Студентите от университетите в Сърбия застанаха начело на масово антикорупционно движение, предизвикано от рухването на бетонната козирка на жп гарата в Нови Сад на 1 ноември м.г. Вчера се навършиха три месеца от трагедията, която отне живота на 15 души.
Мнозина в Сърбия смятат, че рухването на козирката се дължи на правителствена корупция в голям инфраструктурен проект с участието на китайски държавни компании. Критиците вярват, че корупцията е причина за небрежна работа при реконструкцията на жп гарата, за слаб надзор и неспазване на стандартите за безопасност. Въпросът се превърна в символ на по-широко недоволство от върховенството на закона в Сърбия, отбелязва АП.
„Единственият начин да спре това (протестът) е всички наши искания да бъдат изпълнени“, заяви студентката Лучия Маслакович, цитирана от АП.
Студентите искат пълно разследване на инцидента, публикуване на всички документи, свързани с реконструкцията на жп гарата и наказание за отговорните лица.
Ежедневните протести из цяла Сърбия се превърнаха в голямо предизвикателство за президента Вучич. Оглавеното от студентите движение доведе до оставката на премиера Милош Вучевич и на цялото правителство по-рано тази седмица.
В коментар на студентските протести президентът Вучич отново отправи днес смесено послание, предлагайки разговори със стачкуващите университетски преподаватели, като същевременно отправи завоалирани заплахи към демонстрантите, посочва АП.
Като обвини индиректно протестиращите, че работят за чужди интереси с крайна цел да го свалят от власт, Вучич написа в Инстаграм, че страната не може да бъде управлявана от някого, избран извън Сърбия.
„Нямаме нужда от правителства, наложени отвън…без избори и не по волята на народа“, посочи Вучич, цитиран от АП.
Строго контролираните от правителството медии почти игнорираха протестите, като някои дори показаха фалшиви снимки на празни улици, твърдейки, че митингът в Нови Сад е бил „катастрофа“ заради слабо участие, отбелязва агенцията.
Обществената телевизия РТС направи изненадващо изключение вчера като излъчи на живо протеста от Нови Сад, в който участваха десетки хиляди.
Сръбската прогресивна партия на Вучич реагира незабавно, като остро осъди „скандалното отразяване“ на блокадите в Нови Сад. От партията заявиха, че държавната телевизия „е нарушила всички правила и ценности на обективната и безпристрастна журналистика със скандалните си репортажи“.
Студентите останаха на един от мостовете през цялата нощ, след като вчера блокираха всичките три моста над река Дунав в града. Десетки хиляди участваха в блокадите вчера и препълниха улиците, за да окажат натиск върху управляващите.
„Напълно ги подкрепям. Не мога да повярвам колко са организирани, зрели и добри“, заяви университетският преподавател от Нови Сад Йелена Джорджевич. „Те са просто невероятни“, допълни тя по адрес на студентите.
Снощи и през нощта студентите играха баскетбол и волейбол, слушаха музика, играха шах и карти. На сутринта разчистваха боклука преди новия протест.
Стотици вървяха пеша от Белград до Нови Сад в продължение на два дни, за да участват в блокадите. В 11:52 ч. протестиращите запазиха 15-минутно мълчание в памет на 15-те загинали след рухването на козирката. Сред жертвите бяха и две деца.