Отидете към основна версия

9 284 31

"Паризиен": Френски лекари създадоха действаща методика за лечение на коронавируса

  • паризиен-
  • франция-
  • франски лекари-
  • коронавирус-
  • covid-19
Снимка: EPA/БГНЕС

Трима обикновени френски общопрактикуващи лекари разработиха методика за лечение на COVID-19, която дава чудесни резултати, пише френският Le Parisien, цитиран от рускоезичното издание BFM.RU

Най-стъписващото е, че те живеят в различни градове и са се открили през специализирана лекарска група във Фейсбук. Медиците обменяли помежду си и с други колеги практически наблюдения от лечението на заболелите от коронавирус, и в резултат са разработили собствена методика.

Схемата им е основана на изследвания на методиката на професор Дидие Раул от университетската клиника в Марсилия, който разработи комбинирана терапия на базата на противо-маларийния препарат Хидроксихлороквин и антибиотика Азитромицин. Този метод обаче провокира бурни дискусии във Франция. Инфекционистът Раул има както поддръжници, така и противници.

Емпирично, от “Дивана на доктора”

Авторите Дени Гасталди, Жан-Жак Ербщайн и Оливия Ванстенберге са общопрактикуващи лекари в различни градове в департаментите Мозел и Нор. Те се срещат и общуват виртуално чрез Фейсбук групата “Дивана на доктора” (Le Divan du Medecin), в която членуват 13 600 техни колеги.

Тримата лекари говорят предпазливо за методиката, но ѝ възлагат големи надежди. Доктор Гасталди уверява Parisien-Aujourd’hui en France че са тествали лечението върху няколкостотин пациента и то е много ефикасно.

“Много е емпирично”, обяснява д-р Гасталди. “Разменихме мисли върху възможните лечения. Тъй като не можехме да използваме Хидроксихлороквина от протокола на проф. Раул, (общопрактикуващите лекари нямат право да прилагат такъв препарат със силно действие), се запитахме дали Азитромицинът не би могъл да е базата за лечението. Той има предимството да е антибиотик, но също има въздействие върху вирусите и противовъзпалително действие върху белодробния паренхим.”

Белодробният паренхим е най-уязвим в случай на развитие на цитокинна буря /цитокинова каскада, хиперцитокинемия – това е неконтролируемо възпаление, което води до увреждане на собствените тъкани на организма. В борбата с вируса имунните клетки отделят особени вещества – цитокини, към тях се отнасят интерфероните, интерлевкините, хемокините, факторите за некроза на отоците и т.н., бел.ред./.

Именно този процес, а не самия вирус, повече от всичко заплашва живота на заболелия в тежките случаи. Поради това лекарите добавят към Азитромицина и някои други препарати.

“Разсъждавахме кое може да усили ефекта от този медикамент. Цинкът е много ефикасен за това. Добавихме две хапчета цинков глюконат (Effizinc) в протокола. Също емпирично добавихме Singular, използван при астматични пациенти, заради противовъзпалителната му роля върху белодробните тъкани. При тежките случаи добавихме и Хепарин, за да предотвратим тромбозите, флебитите и белодробните емболии, които често се срещат при коронавируса. Едно от задължителните условия е лечението да започне при първите симптоми и да не се чака да се стигне до реанимация.” – продължава д-р Гасталди. Нито един от неговите 200 пациента, върху които е приложил това лечение, не е починал.

Радио BFM.ru се свързва с руски специалисти, които да коментират методиката:

Д-р Владимир Болибок, имунолог:

„Практиката – това е критерий за истината. Самата методика е много интересна, тя следва стъпките на патогенезата на самото заболяване. Единият противовъзпалителен препарат засилва действието си за сметка на друг такъв, после и за сметка на третия, а механизмът и на трите препарата за въздействие върху основното възпаление е различен. Ако говорим за цинковия глюконат, този препарат насища левкоцитите с цинк, а това е важно, за да могат те да изработват повече ферменти, които убиват бактериите и по-малко от т.нар. цитокини“.
За засилването на действието на Азитромицина френските лекари са решили да добавят в лечебния протокол и цинковия глюконат. Той се прилага при лечението на кожни възпаления – на първо място, баналното акне, много е евтин и се продава без рецепта. Освен това, по емпиричен път в „коктейла“ е добавен Сингулар, прилаган за спиране на бронхоспазъма при астматични пристъпи, както и като противовъзпалително средство. Ако състоянието на болния стане тежко, в курса на лечението се прибавят неголеми дози Хепарин – за профилактика на тромбоза, флебит и трембоемболия на дробовете, които често се развиват при заболяване от коронавируса.
Всички тези препарати са отдавна известни и защо сега се решиха да ги прилагат, е съвсем ясно. Но въпреки всичко, да се твърди, че прилагането на подобна схема е оправдано, е твърде преждевременно, смята генералният директор на научно-изследователска компания Николай Крючков.

Ето какво казва Крючков:
„Вече е налице схемата Хидроксихлороквин плюс Азитромицин, но това все още е хипотеза, а не окончателен извод. Сега е ясно, че при тежко развитие на ситуацията пациентите с COVID-19 развиват дисектичен интраваскуларен синдром на кръвосъсирването. Хепаринът като елемент на подобна терапия може да бъде използван. Широко обследваната схема на Хидроксихлороквин и Азитромицин не рядко предизвиква странични явления, най-вече свързани с развитието на сърдечна аритмия, и изключването на Хидроксихлороквина от тази схема потенциално увеличава безопасността. Обяснимо е, че сега много лекари се стремят да разберат кое работи и кое не. Това е забележително, но нивото на доказуема информация, получена по такива подходи, е твърде ниско“.

Критиците на методиката се съмняват в етичността на подхода и припомнят, че медицинската история е пълна с примери, когато клиничните изпитвания са разкривали опасността от определени методи на лечение, първоначално изглеждали като напълно логични. Да, методиката е чисто емпирична, казват нейните автори, но твърдят, че никой от техните стотици пациенти още не е попадал в реанимацията. Те подчертават, че не се интересуват от това да получат Нобелова награда за медицина, а само от живота на болните и поради това искат да споделят опита си с колегите. „Изследванията, които ще дадат резултати след половин година, когато епидемията ще е свършила, мен не ме интересува“, казва един от авторите на методиката Дени Гасталди.

По материали от Le Parisien и BFM.ru

Източник: "Биволъ"

Поставете оценка:
Оценка 4.7 от 21 гласа.

Свързани новини