Отидете към основна версия

2 400 24

Колко опасна е разновидността на Омикрон BA.2

  • дания-
  • омикрон-
  • пандемия-
  • коронавирус-
  • ваксина

Според изследване от Дания, което още не е подложено на независима експертна оценка, рискът от заразяване с BA.2 е двойно по-висок, отколкото с BA.1

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Все повече инфекции напоследък причинява BA.2 - един нов подтип на вирусния вариант Омикрон. Някои данни говорят, че той е по-силно заразен и умее да заобикаля имунната защита на ваксинирани. По-опасен ли е?

В Германия сега доминира вариантът на Омикрон BA.1. Но във все повече страни се разпространява новият подтип BA.2. В Дания той е вече доминиращ, среща се също в Австрия и Франция, а в Германия засега има само единични случаи.

Институтът „Роберт Кох“ пише за новия подтип на вируса следното: „Наблюденията в света показват, че BA.2 се разпространява по-бързо от BA.1". Това се отнася например до Дания и Великобритания, но клинично-епидемиологичните данни за другите отличителни черти на този подтип засега са все още непълни.

Различни видове мутации

Какъв е неговият произход не е ясно. Експертите обаче знаят, че той не е съвсем нов. Този подтип е паралелна линия на BA.1 – и двата са подварианти на Омикрон, но не са произлезли един от друг. Макар BA.1 и BA.2 да са до голяма степен идентични, те демонстрират различни видове мутации. В лабораториите са в състояние да различават между BA.1, BA.2 и Делта.

Според изследване от Дания, което още не е подложено на независима експертна оценка, рискът от заразяване с BA.2 е двойно по-висок, отколкото с BA.1. Това се отнася както до неваксинираните, така и до хората с базисна имунизация и дори до тези с бустерна доза. Рискът от предаване на вируса от неваксинираните е също така много висок, това обаче не важи в същата степен за ваксинираните и тези с бустерна доза.

Ваксините намаляват риска от инфекция с BA.2, от предаване на вируса и тежко заболяване - макар и в не толкова голяма степен, както при предишните варианти, отбелязват учените. Те предполагат, че по-силната вирулентност на BA.2 сред неваксинираните ще доведе до още по-голям брой инфекции сред децата и младежите, които нямат имунизация.

Учените са анализирали инфекциите с BA.1 и BA.2 в датски домакинства в края на декември и началото на януари. За изходна база са послужили общо 8500 първоначални случая. „От тях съдим, че Омикрон BA.2 е по принцип по-прилепчив от BA.1", гласи изводът. Подтипът притежавал и качеството да заобикаля имунизационната защита. Той обаче не увеличавал честотата на предаване на заразата от ваксинирани.

Досега известните данни сочат, че инфекциите, причинени от подварианта BA.2, не протичат по-тежко от останалите, казва епидемиологът от университета в Женева Антоан Флахо. "Точни наблюдения от Дания сочат, че тежестта на заболяванията, причинени от BA.1 и BA.2, не се различава съществено“, подчертава германската вирусоложка Цизек. Това мнение споделя и британският вирусолог Том Пийкок от Imperial College в Лондон.

Може ли да се очаква бърза отмяна на ограниченията?

Засега обаче все още няма надеждни клинични данни. Едно все пак е сигурно, подчертава биофизикът Рихард Неер от университета в Базел, който се е специализирал в изследвания на вирусни варианти: „Така наречените предимства на BA.2 пред BA.1 са по-малки, отколкото тези на Омикрон пред Делта“.

Експертите смятат, че не е реалистично да се очаква бързо отпадане на ограниченията дори и при намаляващ брой инфекции. Здравният експерт на Зелените в Германия Янош Дамен предрича, че подобна мярка е малко вероятна през следващите четири седмици.

"Възможно е апогеят на сегашната вълна да закъснее с няколко седмици заради разпространението на новия вирусен подтип BA.2. Всичко, което знаем до момента за BA.2 сочи, че инфекциите навярно няма да започнат да спадат още през февруари“, казва Дамен.

Поставете оценка:
Оценка 1.4 от 10 гласа.

Свързани новини