Отидете към основна версия

2 118 7

Гъбички: това ли е основният причинител на Алцхаймер?

  • алцхаймер-
  • болест-
  • гъбички-
  • гъбичка

Учени изследват гъбичка в мозъка, за която подозират, че е виновник за болестта на Алцхаймер

Снимка: Shutterstock

Болестта на Алцхаймер е хронично невродегенеративно заболяване, което обикновено се развива бавно и постепенно се влошава с течение на времето. То е причина за 60 – 70% от случаите на деменция. В ранните етапи най-честият симптом е трудното припомняне на скорошни събития.

Един от признаците, на които лекарите обръщат внимание при пациенти с това заболяване, е натрупването на специфични протеинови бучки в мозъка, наречени амилоидни плаки. Смята се, че тези плаки са една от причините за проблеми с паметта. Прието е да се смята, че тези плаки възникват поради проблеми в мозъка, но ново проучване предполага, че виновникът за развитието на болестта може да бъдат външния фактори, пише ScienceAlert.

През последните няколко години изследователи са открили гъбичката Candida albicans в мозъците на хора, страдащи от болестта на Алцхаймер и други заболявания, свързани с паметта. Това провокира някои учени да се чудят дали инфекциите извън мозъка могат да играят роля в плаките, свързани с болестта.

За да разберат, група учени от Baylor College of Medicine, САЩ, провеждат серия от експерименти върху мишки. Те откриват, че при заразяване с тази гъба имат проблеми с паметта, но когато гъбичките са били премахнати, паметта се е подобрила.

В последното си изследване учените са искали да разберат как това се случва на молекулярно ниво. Те са инжектирали тази гъба директно в мозъците на мишки и след това са изследвали мозъчната тъкан. Те открили, че когато тази гъба навлезе в мозъка, тя може да предизвика два различни имунни отговора. В първия случай се отделя ензим, който не само позволява на повече гъбични клетки да навлязат в мозъка, но и разгражда някои протеини. Тези увредени протеини са подобни на амилоидните плаки, наблюдавани при болестта на Алцхаймер.

Втората имунна реакция е насочена към унищожаване на гъбичките. В мозъците на млади и здрави мишки тези реакции са работили добре, изчиствайки ги от гъбичките за около 10 дни. Въпреки това, когато изследователите са променили имунния отговор на мозъка, гъбичките са се задържали по-дълго.

Това предполага, че протеиновите бучки, като амилоидните плаки при болестта на Алцхаймер, може да са начин за защита на мозъка от гъбички. Но ако мозъкът не се отърве правилно от тези образувания, те могат да причинят щети с течение на времето.

Това означава ли, че гъбичките са причина за болестта на Алцхаймер? Не съвсем, казват учените. Това обаче показва, че други фактори могат да бъдат включени в развитието на протеинови съсиреци в мозъка.

Лечението на болестта на Алцхаймер, което е насочено само към тези плаки, може да не е решение на цялостния проблем. Все още имаме много да учим, но тези резултати могат да проправят пътя за нови и иновативни лечения и разбиране на болестта в бъдеще.

Дейвид Кори, водещ автор на изследването, обобщи научната им работа по следния начин: „Тази работа потенциално добавя нов слой на разбиране към развитието на болестта на Алцхаймер. Преди смятахме, че тези протеинови бучки се появяват само в мозъка, но изглежда че това може да не е така."

Учените възнамеряват да проведат допълнителни изследвания, особено върху живи човешки и животински клетки, надявайки се да намерят по-ефективни решения на проблемите, свързани с паметта в бъдеще.

Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 5 гласа.

Свързани новини