Отидете към основна версия

2 749 3

6 суперхрани, които задължително да включите в менюто си

  • суперхрани-
  • ползи за здравето-
  • здравословно хранене

Ето кои са най-полезните суперхрани

Снимка: Shutterstock

От много време насам всички говорят за суперхраните. Някои от тях обаче далеч не са толкова екзотични, скъпи и трудни за откриване. Вижте кои са най-полезните суперхрани в следващите редове:

Авокадо

Според Министерството на земеделието на САЩ (USDA), ½ авокадо осигурява 29 милиграма магнезий. Магнезият играе роля в регулирането на кръвното налягане и кръвната захар, а дефицитът на магнезий е свързан с по-висок риск от диабет тип 2. Авокадото също така осигурява фибри, заедно със здравословни за сърцето полиненаситени и мононенаситени мазнини. Препоръка, публикувана от Американската сърдечна асоциация, отбелязва, че замяната на наситени мазнини (от източници като масло) с мазнините, намиращи се в храни като авокадото, може да намали риска от сърдечни заболявания, пише az-jenata.bg.

Нар

Екзотичните плодове отдавна са почитани като суперхрани заради тяхното хранително съдържание и лечебни свойства. Изследванията показват, че нарът например може да укрепи здравето на сърцето. Той е отличен източник на антиоксиданти и може да помогне за възстановяване на увредена ДНК.

Горски плодове

Боровинките са начело в почти всеки списък със суперхрани. Въпреки че всички горски плодове се различават по хранителна стойност, къпините, червените боровинки (пресните, не сушените), ягодите и малините, са нискокалорични, с високо съдържание на фибри и пълни с антиоксиданти, които помагат в борбата срещу сериозни заболявания, които причиняват свободните радикали.

Боровинките имат голям брой антоцианинови пигменти, които не само им придават богат цвят, но също така действат като мощни антиоксиданти, които могат да намалят риска от диабет, сърдечни заболявания и дегенеративни заболявания като болестта на Алцхаймер.

Броколи

Кръстоцветните зеленчуци, наречени така заради кръстообразния вид на венчелистчетата си, са известни със своите ползи за здравето – като намаляване на риска от рак и предотвратяване на инфаркти и инсулт. Броколи, брюкселско зеле, бок чой, карфиол и зеле са всички видове кръстоцветни зеленчуци, които са пълни с фибри.

Фибрите не само са полезни за вас, но ви карат да се чувствате сити по-дълго, което може да помогне при загуба на тегло. Тази група зеленчуци съдържа съединения, наречени индол глюкозинолати, които спомагат за поддържането на баланса на здравите бактерии в червата и биха могли да намалят или предотвратят храносмилателни състояния като улцерозен колит и други болести на стомаха, според предварително проучване върху мишки.

Чесън и лук

Те може да са люти, а някои дори да ни разплакват, но тези зеленчуци – див лук, лук, чесън, праз и други подобни – осигуряват мощни ползи за здравето, които допринасят за статуса им на суперхрана. Освен това са и вкусни. Някога използван за предпазване от зли очи, чесънът също има антибактериални и антивирусни свойства, според редица изследвания.

Проучвания са установили, че зеленчуци от този вид могат да играят роля в предотвратяването на рак, а чесънът по-специално може да е от полза за хората, страдащи от диабет, висок холестерол и високо кръвно налягане.

Пробиотици

Кимчи, комбуча, кефир, мисо, кисело зеле и кисело мляко са ферментирали (или консервирани) храни, които са богати на пробиотици. Пробиотиците са „здрави“ бактерии и тялото произвежда милиони от тях, съставлявайки по-голямата общност, наречена микробиом. Изследванията показват, че пробиотиците могат да допринесат за здрав микробиом на червата и да играят роля в превенцията на заболявания.

Пробиотиците се намират в хранителни добавки, но също и в храни, много от които ферментирали. Хората с хронични възпалителни състояния, улцерозен колит и ревматоиден артрит може да имат по-малко щамове добри бактерии в червата си. Консумирането на кисело мляко с живи бактерии може да подобри разнообразието на микробиотата.

Поставете оценка:
Оценка 3.9 от 10 гласа.

Свързани новини