Образование, икономика, вътрешна сигурност - в редица области България изостава в развитието си в сравнение с останалите източноевропейски страни, които вече са част от ЕС. Германският "Ди Велт" прави равносметка:
Какво става с източните страни близо две десетилетия след източното разширяване на Европейския съюз (ЕС)? И основателни ли са резервите спрямо някои от тях? Германският "Ди Велт" търси отговорите на тези въпроси в обширен анализ на пътя, извървян от 11 страни от бившия източен блок, които бяха приети в Общността. В много области те са постигнали забележителни резултати, а една от тях дори по-добри от тези на Германия, посочва изданието.
Към новите кандидатки за членство Молдова, Украйна и Босна и Херцеговина, резервите са поне толкова големи, колкото бяха навремето към Полша или Румъния, пише вестникът. "Имаше много съпротива, много предразсъдъци", припомня политологът Улрих Зеделмайер от Лондонското училище по икономика. И въпреки непотизма, престъпността и изостаналостта Естония, Латвия, Литва, Полша, Словакия, Словения, Чехия, Унгария, България, Румъния и Хърватия наваксаха, се казва в анализа.
Не целият прогрес може да бъде обяснен с членството в ЕС, коментира Кинга Брудзинска от мозъчния тръст "Глобсек". Според нея отчасти високите резултати в образованието, например, са наследство "от времената на социализма". Европейският съюз, от друга страна, е помогнал в икономическо отношение. Зеделмайер отбелязва, че особено Германия е спечелила от това заради достъпа до нови пазари.
В единайсетте страни обаче съществуват и дефицити - в сферата на върховенството на закона и борбата срещу корупцията, например.
Каква е ситуацията в България?
В много области България се представя по-зле от други европейски държави, пише "Ди Велт". Например в сферата на образованието: България е на последно място в тестовете на Пиза, а от 2015 г. до 2018 г., когато е било последното проучване, ученическата компетентност по аритметика, четене и науки продължава да се влошава. Страната е най-бедният член на ЕС със силно изразено икономическо неравенство, коментира още германското издание.
Корупцията продължава да бъде огромен проблем въпреки известния напредък. Спомената е оценката на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД), че в страната се злоупотребява с до 15% от европейските фондове. Това са пари, които очевидно отиват в джобовете на мафията, пише още изданието.
Политическата криза усложнява борбата срещу непотизма. В тази връзка "Ди Велт" посочва, че през последните 2 години в страната се проведоха пет поредни избори за парламент, което не донесе на страната така желаната стабилност. От юни тази година управлява коалиция от три партии, която се смята за проевропейска, но съдържа и популистки елементи. "Предстои да видим дали тя ще оцелее", посочва изданието.
Румъния, Полша и Унгария
Румъния се отличава основно с икономическия си ръст, коментира по-нататък "Ди Велт". Между 2000 и 2019 г. брутният вътрешен продукт на глава от населението се е увеличил с 225 процента. Това я нарежда по този показател на първо място сред разглежданите страни. Букурещ бавно наваксва по качество на живот и социално равенство, но все пак изостава в сравнение с останалите страни от ЕС. Разликата между най-богатите и най-бедните остава значителна. Средна оценка получава страната по отношения на вътрешната сигурност.
Подобно на България и Румъния изостава в сферата на образованието. А нивото на корупция, като усещане от хората, е намаляло леко в последните три години, но остава високо според европейските критерии. Само един пример: като резултат от корупционни практики по-миналата седмица загинаха трима души, а над 50 бяха тежко ранени при експлозия на незаконна бензиностанция близо до Букурещ. Случилото се е симптоматично за много инциденти в страната, при които корупцията, политизацията, партийните интриги, непотизмът, липсата на компетентност и безразличието пречат на властите да си вършат работата правилно и професионално.
Откакто Полша се присъедини към ЕС през 2004 г. икономиката се развива динамично, а образованието е един от най-важните фактори за това. Страната редовно се нарежда сред първите десет в тестовете на Пиза. Учениците са над средното ниво по четивна грамотност, математика и науки. Наблюдателите обаче са обезпокоени от проблемите в съдебната система и дефицитите в областта на върховенството на закона. Консервативната управляваща партия "Право и справедливост" е в постоянни спорове с Европейската комисия и Европейския съд за правата на човека. Затова и Брюксел спря финансиране от общите фондове, на които страната иначе има право.
Унгарският премиер Виктор Орбан последователно преструктурира държавата си от 2010 г. насам. Самият той нарича Унгария "нелиберална демокрация", докато експерти просто говорят за първата автокрация в ЕС. В изявление Европейският парламент я описа като "хибридна система на изборна автокрация". Това обаче не пречи особено на германските компании да инвестират в Унгария, отбелязва "Ди Велт". Страната е известна като привлекателна дестинация за автомобилната индустрия.
Въпреки войната на Русия срещу Украйна Будапеща продължава да разчита на енергийни източници от Русия и остава зависима и за ядрената си енергетика. Страната е напреднала и в цифровизацията. Населението на никоя друга страна в ЕС не възприема системата си като по-корумпирана, отколкото Унгария.
Чехия, Словения и Хърватия
Чехия може да се похвали с дълга индустриална традиция - от ранната индустриализация на Бохемия до добрите си позиции дори по време на комунизма. Затова и страната успя да навакса бързо след присъединяването си към ЕС. По-голямата част от износа отива в Германия, която пък е вносител номер едно в Чехия. Намалява енергийната и суровинната зависимост на страната от Русия.
Словения бе първата страна от бивша Югославия, която се присъедини към ЕС. Страната се представя добре в областта на образованието, напредва в цифровизацията и предлага привлекателна среда за стартъп компании. Всички тези неща я превръщат в тайния шампион на региона.
Социалното разслоение в Словения е сравнително слабо, а политическите права и свободи като цяло се спазват. Брутният вътрешен продукт (БВП) на глава от населението е вторият по големина в региона след този на Словакия. Словенският успех обаче е частично уязвим и зависи в голяма степен от политическото ръководство на страната, уточнява "Ди Велт". От миналата година управлява ляво-либерална коалиция, която се е ангажирала с повече прозрачност и борба с корупцията. Към предишното правителство бяха отправяни обвинения в корупция, а свободата на словото беше ограничавана.
С въвеждането на еврото като национална валута и присъединяването към Шенгенското пространство, много хървати посрещнаха 2023 г. с усещането, че най-накрая са пълноправни членове на ЕС, коментира германското издание. Икономиката на Хърватия се развива добре, страната е и добра локация за развитие на информационните технологии. Тежкото наследство на национализма обаче понякога все още определя политиката и до днес. Така например Загреб се меси във вътрешните работи на Босна и Херцеговина. Корупцията и прекомерната бюрокрация също остават проблем.
Балтийските страни и Словакия
Балтийските държави често са давани за пример за развитието на цифровата си икономика и лекотата, с която се започва бизнес. Литва, Латвия и Естония са доста напред и в областта на образованието. В последното проучване на Пиза Естония е пред Германия във всички категории. Всичко това също спомага за икономиката.
Преките чуждестранни инвестиции играят важна роля за Словакия. Страната е силно зависима от автомобилната си индустрия. Никъде в Европа не се произвеждат повече автомобили спрямо броя на населението. Много експерти гледат критично на тази специализация, но оценяват положително икономическото развитие на страната след края на социализма. Страната се представя зле по показателя вътрешна сигурност. През 2018 г. убийството на журналиста Ян Куцияк и годеницата му Мартина Кушнирова предизвика международно недоумение. Случаят разкри и връзки между политици и организираната престъпност.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Гост
Коментиран от #21
19:02 07.09.2023
2 Гост
Коментиран от #32
19:03 07.09.2023
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 а честито
Коментиран от #12
19:04 07.09.2023
5 Този коментар е премахнат от модератор.
6 Гост
До коментар #3 от "ТУРЧИНА 90":
Чабук, чабук към Босфора и прецапай както си с фе3а на глава.Коментиран от #10
19:06 07.09.2023
7 Последния Софиянец
19:07 07.09.2023
8 инфо
19:08 07.09.2023
9 Калпазанин
19:09 07.09.2023
10 Този коментар е премахнат от модератор.
11 Този коментар е премахнат от модератор.
12 Хи хи
До коментар #4 от "а честито":
Не сме опростели , винаги сме си били прости , просто времената бяха други . Кой смееше да говори срещу партията и режима или да разказва вицове и други простотии , партийният секретар бдеше . Сега при демокрацията е точно обратното, най простите най много викат и се чуват за съжаление.19:16 07.09.2023
13 Дрън дрън та пляс
Коментиран от #64
19:16 07.09.2023
14 Резултатите 😡
19:20 07.09.2023
15 Русофил
Резидента Радев.
Коментиран от #17
19:21 07.09.2023
16 Гост
До коментар #11 от "ТУРЧИНА 90":
Съболезнования!19:23 07.09.2023
17 Гост
До коментар #15 от "Русофил":
Навремето комунистите не се оправдаваха, а строиха. Вие сам се оправдавате, че нищо не сте построили.Коментиран от #18, #23, #57
19:24 07.09.2023
18 Русофил
До коментар #17 от "Гост":
Комунистите строиха и нищо не построиха. Всичко закопаха. Виж гребния канал в София.Или мега-заводите в Радомир, Русе..
19:29 07.09.2023
19 Да, ама не...
19:44 07.09.2023
20 Роза
19:50 07.09.2023
21 Този коментар е премахнат от модератор.
22 германец
19:56 07.09.2023
23 На гости
До коментар #17 от "Гост":
Комунистите нищо не са строили ,строи народа и народа финансира с емисии пощенски марки закупувани принодително.Комунист и работа са две не съвми нещаКоментиран от #26
19:57 07.09.2023
24 Кочо
20:00 07.09.2023
25 Кочо
Коментиран от #33
20:03 07.09.2023
26 Защо
До коментар #23 от "На гости":
Защо народа не строй сега? Във всяка държава народа строй, ти да не искаш извънземени да дойдат и да ти построят инфраструктурата, предприятията, ел. мрежите,пътища АЕЦа, ТеЦове и други. Хан Омуртаг да не е строил сам. Ръководството на една държава, определя нейното развитие, било цар, император, президент, министър председател и др.Коментиран от #36
20:10 07.09.2023
27 позеленял
20:19 07.09.2023
28 Тома
Коментиран от #30
20:27 07.09.2023
29 липсата на логика на избранниците им са
20:30 07.09.2023
30 ха сега де,
До коментар #28 от "Тома":
Щенген ще даде възможност на бай Петко овчаря стадото му да зимува на Егейско море, както е било преди римляните, по време на Римската и Османската империи. След това му отнеха тази възможност и чак до ден днешен.20:39 07.09.2023
31 33 г. US колония стигат, времето е наше!
Един неук, недообразован (тежки времена), но въпреки това най-добрият и честен държавник на България за 20 век, а може би и за последните 6 века.Човекът, при който България от дървеното рало, кирпичените къщи, сламените покриви, въшките, сламените нарове, живееща в 1-2 технологично ниво, за броени десетилетия, по-малко от 4 на брой, стана космическа държава, с мощна и силна индустрия, социално-справедлива, социално-защитена, военно-защитена, с отрасли в VI технологично ниво, изнасяща за десетки страни в света.
Какво остави след себе си, на свое име? Вили? Сметки? Яхти? Бижута?
Не, остави една изградена и работеща България.
Какво имаме 21 години след смъртта му?
Бърз, мощен и разрушителен "преход" обратно от VI технологично ниво и защитената социално държава отново към дървеното рало и дивия озъбен капитализъм.
Той построи десетки хиляди училища, болници, предприятия, които сегашната колониална администрация унищожава бързо, злостно, мощно, и грозно: училищата са изпразнени, разрушени, предприятията са затворени, ограбени, разрушени като след бомбардировка, а болниците се затварят даже в градовете.
Време за равносметка... Шапки долу.
20:40 07.09.2023
32 Благодарение
До коментар #2 от "Гост":
на американското посолство България от 15-то място по развитие в света (2-ро по образование, 5-то по образование) през 1989-та сега е 90-та...20:52 07.09.2023
33 Честеменски
До коментар #25 от "Кочо":
Ето едно обективно мнение. Нека повече такива. Браво!21:00 07.09.2023
34 С толкоз много путинофили
21:03 07.09.2023
35 Този коментар е премахнат от модератор.
36 Защото
До коментар #26 от "Защо":
Мафията не строи по определение.21:14 07.09.2023
37 Този коментар е премахнат от модератор.
38 Кой какво
Коментиран от #42
21:38 07.09.2023
39 Този коментар е премахнат от модератор.
40 Хххх
22:36 07.09.2023
41 Коментар
Другите страни,които са изброени в статията не са под хамерикански чехъл като нас.Затова са по-добре.
22:37 07.09.2023
42 Ами сега!
До коментар #38 от "Кой какво":
Дааа, ти най вероятно си от изродите! По думите си личи!22:43 07.09.2023
43 Джоко
Коментиран от #45, #61
22:47 07.09.2023
44 ХХха
22:56 07.09.2023
45 Айде бе,
До коментар #43 от "Джоко":
Това сънува ли го, че нещо не ми се връзва? Не си само ти, дето си минал през Сърбия. Вероятно за пръв и последен път, но вече започна да бръщолевиш врели-некипели. Всеки ден минават стотици, а може би хиляди българи и имат очи да видят. Няма нужда да ни казваш какво е в Сърбия и какво в България. Ние сами можем да преценим и да правим сравнения. Ако ставаше въпрос за друга европейска държава можех да се съглася донякъде, но явно ти от Сърбия по далеч не виждаш.Коментиран от #51
23:00 07.09.2023
46 Асен Милев
Китайците са го казали просто и ясно: "За да победиш врага си, трябва да възпитаваш децата му."
Кой на кого е враг и иска да убие пак- за повечето в България става все по-кристално ясно. А дали ще стане? Нека се страхуват убийците...не могат да се скрият вече. Духовното убийство на един народ трябва да наказваме много по-сурово от физическото убийство. Защото убитите лесно могат да бъдат заменени с раждаемост, но ако раждаемостта е сред стадо простаци- всеки е обречен на мизерия и глад преди да е роден.
Напишете в търсачката -Будителите от фондация „Америка за България“-Memoria" ..и четете. Много неща ще ви станат ясни-вкарване на младото поколение в неолибералния модел за образование и ОТРОДЯВАНЕ.
23:01 07.09.2023
47 Асен Милев
" У нас правителствата се купуват. Ще дам пример с един договор между Световната банка и България. Когато се разискваше въпросът за отпускането на 400 млн. долара за образованието ни, аз се снабдих с условията, писах по този повод и статия. Световната банка даваше 400 млн. долара, при условие че 60 процента от тях самите те ще изразходват по свое усмотрение, възлагайки проекти на свои хора. Фактически те си ги задържаха. Останалите 40 процента беше предвидено да се разпределят от Министерството на образованието за проекти. Но в замяна на това от Световната банка си запазиха правото да одобряват учeбниците и статута на цялото ни образование. Тези стачки, които сега наблюдаваме, стават затова, че прехвърлиха заплатите да ги плащат общините, които са финансово несъстоятелни, и така се стигна до днешния хал. В споразумението имаше нещо потресаващо: условието, че не може по законодателен път да се променя това споразумение. Световната банка се поставя следователно над законите на България. Така тя взе под аренда цялото ни образование, а Министерството на културата отдавна вече е купено по друга линия. Ето как младото поколение попада изцяло в ръцете на Световната банка и тя ще го възпитава чрез училището така, че да заличи у него и последния остатък от национално съзнание. При тази телевизия след 10-15 години няма д
Коментиран от #48
23:03 07.09.2023
48 Асен Милев
До коментар #47 от "Асен Милев":
При тази телевизия след 10-15 години няма да има млад човек, който да се усеща, че е българин"23:04 07.09.2023
49 Този коментар е премахнат от модератор.
50 Този коментар е премахнат от модератор.
51 Джоко
До коментар #45 от "Айде бе,":
Ще ти се върже... След още 5 от тия 10 години, който изминаха, разликата ще бъде бездна. Не знам какво виждаш от самолета, но като слезнеш на земята ще разбереш всички разлики и прилики.23:14 07.09.2023
52 Хахаха
23:28 07.09.2023
53 Наблюдаващ
23:38 07.09.2023
54 Граовец
00:30 08.09.2023
55 инж. Ганчо Илков
06:56 08.09.2023
56 Fакт
08:30 08.09.2023
57 факуса
До коментар #17 от "Гост":
как да не са,виж им хотелите по курортите и къщите08:36 08.09.2023
58 Гражданин
09:54 08.09.2023
59 Всяко зло за добро
14:45 08.09.2023
60 ПАК DW .......... !
16:18 08.09.2023
61 Бях в Белград
До коментар #43 от "Джоко":
Преди три седмици, потвърждавам за пътя, за гледката! Още повече се засрамих в самия Белград - гладък асфалт, широки улици, няма паркирани коли по тротоарите! Градски транспорт - малки ЧИСТИ автобуси през 6 минути, вкл.до 23,30, а първия рейс е в 4,00. В София - дупки, изровено, кърпено, околовръстното от Горнобански път до Люлин - тясно, разбито, пълна трагедия. В столицата на държава от ЕС чакаш автобус 10-15-30 минути!!!07:47 09.09.2023
62 Бг не само
Място, защото с компетенциите на
Старите урви нов бардак / пардон строй/ не
Става. И има ли област на живота, която да
Не е политизирана?! / внимание - особено икономиката /, там е заровено кучето DW,
Там се разровете, но не смее те, защото ще се
Размирише, а и не ви дават.
08:29 09.09.2023
63 бай Иван
Та точно Вие точно съсипахте всичко това !!!! Мурдари такива.!
10:44 13.09.2023
64 бай Иван
До коментар #13 от "Дрън дрън та пляс":
"Най големите прошляци сме в европа, па вие си стискайте левчето и гласувайте за бойко"А за кой да гласуваме ? За този дето му викат и всеки ден го доказва ,че е "Киро про100то" дето балансира на една много тънка дамска превръзка? И тоя същият дето ни го прокламирате като новият цвят на нацията? Какъвто отгледахме и издигнахме Киро , такава ни е и нацията!
10:50 13.09.2023