22 Юни, 2020 13:06 3 644 13

Чумата - катастрофа с парадоксални последици

  • чума-
  • коронавирус-
  • последици-
  • средновековие-
  • ренесанс-
  • китай-
  • испански грип

Чумата е една от най-големите катастрофи в историята на човечеството

Чумата - катастрофа с парадоксални последици - 1
Снимка: Shutterstock

Бедата навярно тръгва от Китай. През 1332 година там избухва епидемия от чума. От Китай заразата тръгва на запад – на борда на един търговски кораб, който в края на 1347 година акостира в пристанището на Месина на остров Сицилия. А оттам заразата плъзва из цяла Европа.

Пандемията, която по-късно е наречена "черната смърт", е една от най-големите катастрофи в историята на човечеството. Предполага се, че тя е покосила една трета от населението на Стария континент – най-малко 25 милиона души. Някои страни, като Италия или Франция, навярно са загубили близо половината от населението си, припомня Николаус Пипер в статия за „Зюддойче Цайтунг".

Сегашната епидемия от коронавирус, която досега отне живота на близо половин милион души по света, изобщо не може да се сравнява с чумата. Но в дългосрочен план епидемиите често са се отразявали положително на икономиката. Последиците от чумата несъмнено са били ужасяващи, но пък в същото време тази огромна криза по парадоксален начин е дала тласък на европейската икономика, пише по-нататък авторът и анализира живота на хората от предни епохи:

Как се променя светът след чумната епидемия

„В Средновековието, когато още не е имало индустрия, оцеляването на хората е зависело от това каква земя притежават или обработват. А по-малко хора е означавало същевременно и повече и по-добра земя за обработване – с други думи - по-малко глад и по-високи реални доходи. По-високите доходи не само стигали за живота, но и много хора изведнъж можели да си позволят малко по-луксозен живот в града.Това дало тласък на миграцията на хората към града, а заедно с нея започнали да нарастват и данъчните приходи за държавите. Инфлацията в Европа спаднала от 1,58 процента годишно на 0,65 на сто през годините от 1360 до 1460."

Николаус Пипер твърди, че чумата е променила и отношението на хората към потреблението: травмата, която те получили по време на пандемията, че животът може изведнъж да свърши, ги накарала да се наслаждават на живота тук и сега. Това довело до значително увеличение на потреблението – особено между 1350-та до 1450-та година. Потвърждение за това се открива в законите срещу прекомерното разточителство в много италиански градове.

Тласък за развитие на градовете

Според някои изследователи, потреблението на луксозни стоки е проправило дори пътя към Ренесанса. По-високите доходи обаче не означавали автоматично, че хората са живеели по-добре.

Високите данъчни постъпления били използвани от князе и крале, за да водят повече войни.

Градовете се разраснали, но пък животът в тях бил изключително нездравословен: хората живеели в тесни и нехигиенични жилища заедно с животните, гражданите изсипвали нощни си гърнета направо на улицата, а градските стени пречели на градовете да се разширяват на площ.

И преди, и след чумата човечеството е било спохождано от смъртоносни епидемии, четем по-нататък в „Зюддойче Цайтунг". Изданието дава за пример т.нар. испански грип от края на Първата световна война, смятан за по-голяма катастрофа дори и от чумата: смята се, че най-малко 500 милиона души са се заразили, или една четвърт от тогавашното население на Земята, а жертвите са повече от 50 милиона – много повече, отколкото през самата война.

В същото време икономическите щети от испанския грип са по-скоро незначителни: според един анализ на канадското Министерство на финансите, пандемията е намалила икономическия ръст с едва 0,1 процента.

Обществото трябва да направи важен избор

Днес знаем, отбелязва Николаус Пипер, че по време на пандемия сме изправени пред важен избор: „Обществото или се съгласява да понесе за кратко време сериозни икономически щети, за да задуши епидемията, или плаща с живота на много жертви в бъдеще.

И точно това е, което отличава сегашната пандемия от всички предишни в човешката история: фактът, че в огромната си част страните по света приеха да понесат икономически щети и дори рецесия, за да предотвратят срива на здравните си системи и да спасят живота на много хора. В някои страни като Америка, управлявана днес от Тръмп, тази реакция закъсня много, но все пак дойде. Политици и банкери междувременно харчат милиарди долари и евро за спасителни програми – нещо, което само допреди няколко седмици изглеждаше напълно нереално."

Подобно нещо се случва за първи път в човешката история. И когато пандемията отмине и бъде създадена ваксина, още дълго сегашните спасителни програми ще занимават политиците. Но едно нещо е сигурно: след тази криза с коронавируса светът ще стане друг, заключава изданието.


Поставете оценка:
Оценка 4 от 5 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Пако

    4 2 Отговор
    Аз вече направих моя избор:Коронавирусът е
    по-страшен от чумата,искам държавата да ме
    “лекува” задължително.....
  • 2 Драго

    9 1 Отговор
    Ами и сега,моят комшия Иван Лигата си излив
    кофата с нощната пикня на улицата,значи този
    още живее в 15век!!!
  • 3 ПЕНКО

    3 4 Отговор
    КОЛКО ДЪЛГО И ГРЕШНО ИНТЕРПРЕТИРАХА НОСТРАДАМУС ---ДАЖЕ УБИХА САДДАМ ХЮСЕИН БЕЗПРИЧИННО !!!! ОТ ИЗТОК ЩЕ ДОЙДЕ ДОСТА ОСОБЕН УНИЩОЖИТЕЛ НА " МАМИНИТЕ СИНЧЕТА " !!!!!!!!!!
  • 4 исус

    8 7 Отговор
    Земята е пренаселена! Болестите и войните регулират броят на населението.

    Коментиран от #6

  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 12 радев

    3 1 Отговор
    Къде ще ги събереш толкова хора ? А с какво ще ги изхраниш? По добре е контролирана раждаемост със закон!Презервативити поне са евтини.
  • 13 Мда

    0 0 Отговор
    Всичко тръгва от тия маймуни Китайците, видяхме пазара в Ухан какъв е🤔но най вероятно коронавирус 19 си е лабораторно изпуснат😉