19 Април, 2023 11:40 1 518 18

Битка за власт между двама генерали: какво се случва в Судан

  • судан-
  • африка-
  • генерали-
  • хартум-
  • бунтовници-
  • военен преврат-
  • абдел фатах ал-бурхан-
  • сили за бързо реагиране

Преди две години те извършиха заедно военния преврат в Судан, а сега са непримирими врагове

Битка за власт между двама генерали: какво се случва в Судан - 1
Снимка: БГНЕС/ EPA

Стотици са загинали в Судан от събота насам. Боевете се водят между редовната армия на страната и паравоенните "Сили за бързо реагиране". Лекарският съюз съобщава за стотици ранени в цялата страна. Нападения се извършват и срещу болници, линейки и медицински лица - на много места ранените няма къде и от кого да бъдат лекувани.

Цивилното население в столицата Хартум, град с население над един милион души, страда най-много от сраженията. Много хора вече три дни нямат течаща вода и електричество в домовете си при горещини от около 40 градуса, пише АРД. Прекратяването на огъня, за да се даде възможност на хората да си набавят стоки от първа необходимост, се провали много бързо.

Кой и защо се сражава в Судан?

Случващото се в страната е резултат от борбата за власт между армията, командвана от лидера на Судан Абдел Фатах ал-Бурхан, и опозиционните "Сили за бързо реагиране" на Мохамед Хамдан Дагло. От военния преврат през 2021 година Судан се управлява от т.нар. Независим съвет, начело с генерал ал-Бурхан. Хамдан Дагло е негов заместник.

Сраженията започнаха след преговори за реформа на силите за сигурност в страната. Един от основните проблеми е интегрирането на паравоенните формирования в редовната армия, което за тях би означавало загуба на влияние.
Алиансът между двамата опоненти в рамките на Независимия съвет никога не е бил стабилен, обяснява Кристин Рьорс, която оглавява офиса на фондация "Фридрих Еберт" в Хартум. "Когато беше от полза и за двамата лидери, те работеха заедно - например при военния преврат, който организираха заедно. Сега обаче въпросът за бъдещите отношения между армията и военните милиции ги разделя и някогашните партньори вече са врагове", посочва тя.

Обединени от страха

В същото време ал-Бурхан и Дагло имат и въпроси, по които са единни. Например общият им страх, че ще бъдат държани отговорни за действията си, обяснява Марина Петер от организацията "Судански и Южносудански Форум".

Докато ал-Бурхан следва обичайните стъпки за кариера в армията, генерал Дагло е бил командир на т.нар. Милиция "Джанджауид", която през 80-те години на ХХ век е особено брутална по време на конфликта в Дарфур - не само срещу бунтовническите милиции, но и срещу цивилни. Бойците на "Джанджауид" се бият като наемници и в конфликтите в Либия и Йемен.

"Голяма част от обществото иска и двамата генерали да бъдат наказани - Дагло за престъпленията си по време на войната в Дарфур, а ал-Бурхан за кървавото въстание срещу бившия президент на Судан Омар ал-Башир. И двамата се страхуват от това", казва Петер.

Чужди интереси в Судан

Двамата опоненти вероятно се борят и за поемането на контрола върху природните ресурси в страната. Судан разполага с мащабни залежи на злато, от които и Русия се интересува. "Судан може да се превърне в ключа на Русия за Африка", казва през 2017 тогавашният лидер на страната ал-Башир. По това време руската компания M-Invest получава права да работи в мините в Судан. По информация на американското министерство на финансите тази компания е параван за групата "Вагнер". В момента те работят съвместно със "Силите за бързо реагиране".

Други международни играчи също имат интереси в Судан. Египетското правителство например разчита страната да се управлява от ал-Бурхан и го подкрепя. В началото на месеца двете държави проведоха и съвместно военно учение. Дагло пък поддържа добри отношения с Еритрея, Етиопия и Йемен, където част от милициите му са активни. Генералът поддържа и топли връзки с Москва посредством съвместната им работа в златните мини.

Безсилието на гражданското общество

Всичко това обяснява случващото се в момента, казва Кристине Рьорс. Ал-Бурхан и Дагло се борят за власт и влияние. "Те се сражават за сметка на цивилните - въпреки че милиони суданци се обявиха против военното управление на страната в ‘революцията за демокрация’ през 2018 година".

Затова и няма как да се говори за предстояща война, обяснява Марина Петер. "Това не е гражданска война, а борба за власт между двама генерали. Гражданското общество винаги се е опитвало да прокарва демократични реформи и продължава да протестира за тези принципи". Активистите за демокрация винаги са виждали армията и паравоенните милиции като пречка пред мира. "Сега", казва Петер, "активистите и гражданското общество са залостени между двата фронта".

Автор: Керстен Книп


Поставете оценка:
Оценка 2 от 4 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Последния Софиянец

    15 3 Отговор
    В Украйна свършиха парите и Дълбоката държава направи нова война.Важното е бизнесът да върви.
  • 2 факт

    18 1 Отговор
    Всъщност в Судан се провежда майдан за сваляне на проруско ориентираното правителство и вземане на властта от проамериканско. В Судан има много нефт, затова хиените няма да оставят страната сама да избира кое е добро и кое е лошо за нея.

    Коментиран от #5, #7, #10

  • 3 Ротшилд 4 ю

    11 1 Отговор
    Алиансът между двамата опоненти в рамките на Независимия съвет никога не е бил стабилен, обяснява Кристин Рьорс, която оглавява офиса на фондация "Фридрих Еберт" в Хартум.
  • 4 грешка 404 стана 503

    16 1 Отговор
    усещате ли вече как окраинския конфликт за краварите и жалкобританите затъна и ще местят фигурите в африка и източна азия? иначе откъде пропагандните рупори толкова резко се загрижиха за судан пък примерно за войната в йемен мълчат вече поне 3 години
  • 5 Ротшилд

    1 5 Отговор

    До коментар #2 от "факт":

    Ти би ли ги оставил?
  • 6 да бе

    3 9 Отговор
    защо ли няма изненади, че отново е намесена блатната територия на златната орда
  • 7 да бе

    2 7 Отговор

    До коментар #2 от "факт":

    нещо не си разбрал май или, както е обичай за вас, изобачаваш нещата. ясно се казва в текста, че вагнер помага на паравоенните, а не на правителството

    Коментиран от #8

  • 8 а ти си вярвай на пропагандните пасквили

    7 1 Отговор

    До коментар #7 от "да бе":

    истината не идва от козяк 16
  • 9 Раша разпалва поредна война.факт

    5 11 Отговор
    Дагло е пионката на Русия която разпалва война в Судан,руските терористи искаха да правят военна база ,но правителството отказа,концесиите за нефт са дадени на коректни западни фирми,Вагнер се бият бият на страната на терориста дагло,чрез него се внася оръжие от раша и беларус
  • 10 Ъхъ

    10 0 Отговор

    До коментар #2 от "факт":

    В Судан пердашат соросоидите и американските подлоги!
  • 11 1234

    5 11 Отговор
    Судан не играят по свирката на Русия и престъпниците от КГБ веднага се активираха
  • 12 УСА боклук

    7 2 Отговор
    СЕга ще бъде подкукуросана от УСА съседна страна да се намеси на страната на "демокрацията". А УСА ще ги снабдява с оръжие и ще им дава кураж
  • 13 Павел Николаев

    6 0 Отговор
    Блинкен каза: Веднага мир в Судан. Какво каза за Украйна ? :)
  • 14 Наблюдаваме

    3 8 Отговор
    многополюсния свят на Путлер в действие.

    Коментиран от #15

  • 15 истината

    8 1 Отговор

    До коментар #14 от "Наблюдаваме":

    Битката е против диктатурата на капитолия .

    Коментиран от #16

  • 16 Наблюдаваме

    1 4 Отговор

    До коментар #15 от "истината":

    Ти имаш общо с истината, колкото Путлер с демокрацията.

    Коментиран от #18

  • 17 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 18 свирчо

    5 1 Отговор

    До коментар #16 от "Наблюдаваме":

    Я ми покажи кое е демократичното на краварника ? Изборите ли ?!