Украйна се надява САЩ допълнително да финансират сътрудничеството между Киев и американската компания „Уестингхаус“ по проекта за диферсификация на ядреното гориво. Това е заявил украинският премиер Арсений Яценюк по време на среща с министъра на търговията на САЩ Пени Прицкер.
„Надяваме се, че за продължаване на проекта ще имаме възможност да получим допълнително финансиране, в това число от американската Ексимбанк и от OPIC (Корпорацията за задгранични частни инвестиции - Overseas Private Investment Corporation)”, е заявил Яценюк, цитиран от Regnum.
В края на 2014 г. американската компания „Уестингхаус“ и украинската „Енергоатом“ подписаха споразумение за доставка на ядрено гориво.
През май 2014 г. компанията „Уестингхаус“ финализира цикъла от тестови изпитания на горивните касети с усъвършенствана конструкция (ТВС-WR). Съгласно изводите на специалистите от „Енергоатом“ и Държавната инспекция за ядрено регулиране на Украйна (ДИЯРУ), направените модификации значително са подобрили потребителските характеристики на касетите. Преди всичко са били направени изменения в дистанциониращата решетка на горивната касета, което е допринесло за по-голямата й здравина. Освен това е усъвършенствана конструкцията на главата и долната част на касетата.
През септември 2014 г. Държавният ядрен регулатор на Украйна издаде разрешение за зареждане с ТВС-WR на трети енергоблок на Южноукраинската АЕЦ (ЮУАЕЦ), което по план трябва да се извърши по време на планово-предупредителния ремонт (ППР) на енергоблока. ППР на трети енергоблок на ЮУАЕЦ започна на 6 декември 2014 г. и ще продължи 119 дни.
Едновременното използване в реактора на АЕЦ на ядрено гориво от два различни производители е общоприета световна практика. Украйна не е единствената държава, реализираща проекти за диверсификация на доставките на ядрено гориво. През лятото на 2014 г. чешката енергийна компания СEZ започна преговори с „Уестингхаус“ за доставки на гориво за АЕЦ „Темелин“, където, както и в ЮУАЕЦ, се експлоатират реактори от типа ВВЕР-1000.