След провалените преговори в Доха между страните-производителки на петрол (ОПЕК) сортът Брент започна седмицата със спад от 6% от $43,1 до $40,6 за барел.
Борсите очакваха през уикенда ОПЕК да се договори за замразяване на добива от нивата на януари, но преговорите се провалиха.
Искането за по-ниски квоти се подкрепяше основно от Русия и Венесуела. В същото време Саудитска Арабия отказа да свие добива, страхувайки се да не бъде изместена от Иран, който се завръща на петролния пазар след падането на санкциите.
Техеран се опитва да си възвърне традиционните пазари, които в момента се държат от Рияд.
На срещата в Доха от 16 февруари Русия, Саудитска Арабия, Венесуела и Катар се договориха да запазят добива на петрол за 2016 г. на нивото от месец януари, но ако и другите производителки се присъединят към инициативата.
Така страните - производителки се опитват да поддържат баланс в цените на „черното злато“. Катар призова всички страни - членки на ОПЕК и основните производители на петрол, които не членуват в организацията, да подкрепят това споразумение. Иран, от който бяха снети многогодишните санкции, се отказа да замрази добива. Той планира да го доведе до нивото преди санкциите.
Блумбърг очаква следващата среща да се проведе през юни. Агенцията прогнозира дори спад до $30 за барел.
От средата на юни 2014 г. до края на януари 2016 г. сортът Брент падна от $114,9 до $28 за барел. Причините за това бяха няколко, но сред основните са революцията в добива на шистов газ в САЩ до забавянето на ръста на китайската икономика.