Газопреносната мрежа на Украйна може да послужи като алтернатива на предлагания от Русия нов енергиен проект за пренос на газ в Европа - „Северен поток -2“.
Това става ясно от интервю на премиера Владимир Гройсман за агенция „Укринформ“.
„Основната задача днес е диверсификацията на газовите поставки в Европа. И аз смятам, че трябва максимално да се използват възможностите на Украйна. Ние това предлагаме и настояваме за това. И аз смятам, че в това наше предложение има голям смисъл“, заяви Владимир Гройсман.
Според него предлагания от Русия „Северен поток -2“ е голяма заплаха за Европа. Той засилвал монопола на Газпром, припомни украинският премиер. През юни от „Нафтогаз Украйна“ призоваха ЕС и САЩ да наложат нови санкции на Кремъл, за да не могат западните банки да участват във финансирането на изграждането на новото газово трасе.
Вие убивате другите маршрути за сметка на трасето, което ще стигне до Германия, апелира директорът на „Нафтогаз Украйна“ Андрей Коболев. Според него строителството на „Северен поток -2“ ще повиши цената на синьото гориво за потребителите, а енергийната сигурност на региона ще се окаже под заплаха.
Киев вече обяви, че „Северен поток 2” е руският Троянски кон в ЕС. Срещу проекта се обяви и Словакия, която също ще загуби от транзита.
Стойността на газопровода е за €9,9 млрд.. Проектът предвижда изграждане на две нови тръби по маршрута на съществуващото трасе на „Северен поток”. Капацитетът на „Северен поток 2” е за 55 млрд. куб. метра газ годишно, колкото е и на „Северен поток-1”. Предвижда се новото трасе да е готово транспортирането на газ през тях да започне през 2019 г.
Удвоеният капацитет на газопровода към Германия трябва да помогне на „Газпром” да защити пазарния си дял в Европа. Компанията залага на дългосрочните перспективи за ръст в търсенето в региона и намаляващите собствени запаси на природен газ на Стария континент. Русия иска да спре транзита през Украйна, откъдето в момента минава половината от доставките за Европа.