Дългосрочните договори за доставка на газ, сключени от "Газпром", ще бъдат част от обявеното снощи от Европейската комисия разследване срещу компанията, предаде кореспондентът на БНР в Брюксел Диана Чепишева.
Подозренията са, че компанията злоуопотребява с монополно положение в 8 страни - България, Полша, Чехия, Словакия, Унгария, Литва, Латвия и Естония, обяви EK. Комисията смята, че "Газпром" може да е нарушила принципите на конкуренция чрез сегментиране на пазара, възпрепятстване на диверсификацията на доставките и фиксиране на цени. Говорителят на Европейската комисия Антоан Коломбани заяви:
Това е разследване, което засяга една компания и отношенията й с други компании, както и поведението й на пазара за доставка на газ. Искаме информация първо от "Газпром", която е и обект на разследването. То не засяга директно 8-те страни-членки, но ще бъде публично и всяка от тях ще може да предоставя информация на Европейската комисия.
От Комисията уточниха, че няма връзка между това разследване и започналото в края на миналата година срещу Българския енергиен холдинг.
Кореспондентът на БНР в Москва Васко Михайлов припомни, че антимонополното разследване срещу "Газпром" започна преди година с изземването на документация от различни дъщерни компании, сред които и българската "Овергаз". Тогава от газовия монополист заявиха, че не се притесняват от започналите проверки, тъй като договорите с клиентите в Европа се базират на международно-правните правила, на търговските интереси и съответните пазарни условия. "Газпром" официално заяви, че ще окаже пълно съдействие по време на започналото разследване.
Предстои да бъде изяснено дали са прилагани 3 възможни практики, които не съответстват на принципите на свободната конкуренция. Първо, дали "Газпром" не разделя своите пазари, така че да попречи на свободното движение на газовите потоци през страните-членки? Второ, би ли могъл газовият монополист да попречи на диверсификацията на доставките в Европа? И трето, дали руският концерн би могъл да установи несправедливи цени на природния газ, като ги обвързва със стойността на петрола.
Засега няма официална реакция от страна на руския газов гигант.