Отидете към основна версия

2 821 5

Милер: „Газпром“ даде 20% отстъпка на България

  • газпром-
  • южен поток

С подписването на договора за изграждане на Южен поток и за доставките на руско синьо гориво България и „Газпром“ вече са съседи. Това заяви в София Алексей Милер, шеф на "Газпром", на пресконференция в Гранитна зала на Министерски съвет.

Той посочи, че България получава преференциални цени в дългосрочния договор за доставка на руски газ.

Искам да благодаря на българските колеги за конструктивната, добре организирана съвместна работа, каза Милер.

Предишният договор приключва в края на 2012 година, подписването на дългосрочния договор беше планирано за 15 ноември, а окончателното инвестиционно решение трябваше да се подпише по-рано. Но във връзка с кончината на българския патриарх, тези две прояви се провеждат в един и същи ден, каза Милер.

България получава преференциални цени - каза Милер. Това е възможност за по-нататъшното икономическо развитие на страната, допълни той.

Алексей Милер разкри, че Москва е обсъдила предложението на Бойко Борисов вместо АЕЦ Белене да се изгражда парогазова централа. В момента са набелязани две площадки, но предстоят още анализи.

Министърът на икономиката Делян Добрев заяви, че от 1 януари получаваме над 20% отстъпка за газа. Това означава, че към сегашните 11% отстъпка получаваме още 9-10% отстъпка.

В рамките на бъдещите десет години предвиждаме възможността при наличието на няколко кардинални промени на цените на пазара и на конюнктурата, да има промени в цените, каза Милер.

Днес подписахме окончателно инвестиционно решение и трябва да кажа, че България заедно с нас пристъпва към реализирането на проекта, заяви генералният директор на "Газпром" Алексей Милер след подписването на споразумението за "Южен поток".

Това означава, че това е окончателно съгласие между двете страни, да започнат строителната дейност, каза Милер и поздрави всички с това знаменателно събитие. България се превръща в една най-големите транспортьори за подаване на руски газ към Европа. Това издига статутът на България като като играч на пазара на доставки на газ, каза още той.

Доставките на руски газ ще започнат през декември 2015 г. С нашите български колеги работихме в един напрегнат график. Всички задачи са постигнати в точно поставените срокове.

Милер благодари на българските си колеги, на Борисов и на България. Работата се провеждаше в конструктивен дух. Постигната е взаимно-изгодна договореност. България сега ще получава руски газ като се избягват териториите на други страни, заяви Милер. Относно "Южен поток" - абсолютно всички процедури са подписани и на 7 декември в Анапа нще има тържествени прояви свързани с началото на строителството на газопровода, каза Милер.

"Южен поток" (South Stream) е проект за транснационален газопровод, който се разработва с цел диверсификация на маршрутите за доставка на природен газ за европейските потребители и предвижда транспортирането на "синьо гориво" по дъното на Черно море за страните от Южна и Централна Европа. Меморандумът за взаимно разбирателство за реализирането на "Южен поток" беше подписан на 23 юни 2007 между "Газпром" и италианската ЕНИ. Той определи насоките за сътрудничество между двете компании в областта на проектирането, финансирането, строителството и управлението на "Южен поток".

В течение на няколко години от 2008 бяха съгласувани икономическите и юридическите аспекти на проекта, в резултат на които, бяха определени маршрутите на магистралните тръбопроводи. В прединвестиционния стадий на проекта се разглеждат няколко варианта за маршрути на газопровода. Той включва сухопътна част, преминаваща през територията на редица европейски страни, а също така морски газопроводи по дъното на Черно и Адриатическо море /в случай, че бъде избран вариант за доставка на газ в южна Италия/. Освен това, за осигуряването на "Южен поток" с достатъчно количество природен газ се предвижда разширяването на съществуващите и строителство на нови газопреносни мощности на територията на Руската Федерация.

Новата газопроводна система, предназначена за снабдяването на "Южен поток" с газ, ще премине по територията на Русия от компресорната станция "Починки" до бреговете на Черно море. Нейната дължина достига около 2500 км. Предвижда се изграждането на 10 компресорни станции. На територията на страните от Южна и Централна Европа се разглеждат два възможни маршрута за изграждане на тръбопровода: северозападен - в посока Словения и Австрия през България, Сърбия и Унгария, а също така югозападен - през България за Гърция и Италия. От главната тръба ще бъдат направени отклонения за Хърватия и Македония.

Предвижда се, че газопроводът ще се състои от четири тръби всяка с капацитет от 15,57 милиарда куб.м. Първата тръба ще заработи през декември 2015, а газопроводът ще заработи с пълна мощност /63 милиарда куб.м. газ/ през 2018-2019 г. Приблизителната цена на "Южен поток" е 16 милиарда евро. За изграждането на европейската сухопътна част на проекта Русия подписа междуправителствени договори с България, Сърбия, Унгария, Гърция, Словения, Австрия и Хърватия.

 

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини