Отидете към основна версия

3 278 10

ДКЕВР: Лицензиите на ЧЕЗ не са отнети. Токът остава скъп

  • чез-
  • лицензия-
  • дкевр

Лицензите на ЧЕЗ Разпределение и ЧЕЗ Електро не са били отнети във вторник, но за това са започнали съответните процедури. Това каза на брифинг Андон Роков от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).

Обяснението за действията спрямо ЧЕЗ и евентуалното отнемане на лиценза на компанията бе наложително, след като във вторник се получи объркана комуникация между имащите отношение институции.

Първи по темата заговориха от ДКЕВР, които обявиха, че вече има съставени актове на електроразпределителните дружества. По-късно от прокуратурата заявиха, че ще искат отнемане на лиценза на ЧЕЗ, а темата затвори премиерът Бойко Борисов, който обяви, че той ще бъде отнет до края на деня.

Целта на тези процедури е Комисията да се убеди, че нарушенията са толкова сериозни, че да не могат да бъдат преустановени и да се преодолеят вредните последици. След това може да се премине към крайната мярка и да се отнеме лицензът, обясни юристът от ДКЕВР, уточни още Роков.

На 16 април е насрочено заседание, на което лицензиантите от двете дружества ще бъдат изслушани.

Роков обясни пред бТВ още, че ЧЕЗ дължали милиони левове на Националната електрическа компания (НЕК). Причината – електроразпределителното дружество не е предлагало методиката за зелена енергия в продължение на няколко месеца.

„Не мога точно да кажа колко милиона дължат ЧЕЗ на НЕК поради неприлагането на тази методика. Затова също сме съставили акт за установяване на административно нарушение. Всички тези актове са връчени и в момента тече тридневен срок за възражение по тях”, допълни представителят на енергийния регулатор.

Според Роков след всички събрани материали и становища ДКЕВР на закрито заседание ще трябва да се събере и да заседава отново като датата на заседанието не е фиксирана. Това означава на практика, че ЧЕЗ ще продължи да има своя лиценз поне до 16 април, както и след това, но за неопределено време, докато не се свика закритото заседание. Закритото заседание, въз основана на събраните факти, ще прецени вече дали да бъде отнет лиценза или не.

По отношение на другите две електроразпределителни дружества EVN и Енерго-Про Роково заяви, че и при двете са установени нарушения, но поради системността, с която ЧЕЗ е извършвала своите нарушения, е открита и процедурата за отнемане на лиценза.

Новината не беше приета особено радушно от компанията-майка на ЧЕЗ в Чехия и оттам бе отправена заплаха за търсене на съдебна отговорност от България, която би нарушила европейското законодателство, ако отнеме лиценза.

 

Променянето на цените на електроенергията по време на регулаторния период обаче е мярка, която комисията нито един път до този момент не е предприемала. Доскорошният председател на енергийния регулатор Ангел Семерджиев винаги когато е ставало въпрос за промяна на цената на електроенергията за крайните потребители е казвал категорично, че промяна по време на регулаторния период не е възможно (1 юли до 31 юни на следващата година е регулаторният период - бел. р.).

Не беше даден и отговор на въпроса за намаляване на цената на тока. Членът на комисията Анжела Тонева заяви, че преразглеждане на цените преди края на регулаторния период от 1 юли е възможно само, ако НЕК и ЕСО, които осигуряват и пренасят електроенергията, която ЕРП-тата предоставят на гражданите, установят, че пазарът позволява това.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини