Пазарът на нови коли в Еврозоната се свива отново. Това показват данните от Асоциацията на европейските автомобилопроизводители (ACEA). Спадът на годишна база за февруари е 12,1% до 653 889 нови коли.
Във водещата икономика на Еврозоната спадът е от 10,5% от 200 683 автомобила. Във Франция пазарът е надолу с 12,1% до 143 255 бройки. Тревожен е трендът в третатат по-големина икономика в Еврозоната. В Италия продажбите са се сринали с 17,4% на годишна база до 108 419. В едно неотдавнашно проучване на ISTAT показва, че домакинствата са по-малко склонни да правят големи покупки. Това се дължи на факта, че те са по-несигурни за текущата икономическа ситуация. Продажбите на автомобили вероятно ще остане слаб през следващите месеци на Апенините, отбелязват анализатори.
Не е по-розово положението и в Испания, където е над 26%. По тази причина свиването на продажбите е с 9,8% до 58 373.
Най-резките спадове са в Кипър (-45.5%), Холандия (-26,8%) и Финландия (-25.8%).
Сред малкото държави от Еврозоната с ръст са Естония (20 %), Португалия (8,6%), Гърция (7,6%) и Белгия (3,9%). Няма данни за Малта, но пазарът е твърде малък.