Отидете към основна версия

1 316 4

"Боинг" отчете печалба, но остана под очакванията на Уолстрийт

  • боинг-
  • пътнически самолети-
  • гражданска авиация-
  • въздушен транспорт

Въпреки това "Боинг" не може да доставя един от най-продаваните си модели - "787 Дриймлайнер", докато регулаторите преразглеждат стъпките, които компанията предприема, за да премахне производствените му проблеми

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Американската аерокосмическа компания "Боинг" (Boeing) отчете печалба от 193 милиона долара за акционерите си през второто тримесечие на годината, но резултатите ѝ останаха под прогнозите на Уолстрийт, съобщиха световните агенции. През същото тримесечие на миналата година печалбата за акционерите беше 587 милиона долара.

Все пак компанията генерира повече пари, отколкото през първото тримесечие, доставяйки повече самолети, отколкото от началото на пандемията, и продавайки повече услуги на авиокомпании и други авиооператори.

Общите приходи спаднаха с 2 на сто до 16,68 милиарда долара, което е под прогнозата на Уолстрийт за 17,57 милиарда долара. Доставени са 121 самолета спрямо 79 година по-рано.

Въпреки това "Боинг" не може да доставя един от най-продаваните си модели - "787 Дриймлайнер" (787 Dreamliner), докато регулаторите преразглеждат стъпките, които компанията предприема, за да премахне производствените му проблеми, припомня Асошиейтед прес.

Приходите от отбранителния сектор на американския производител спаднаха с 10 процента в рамките на година. Все пак той спечели 147 милиона долара от своите безпилотни самолети за зареждане с гориво, разработени за американските военноморските сили, и 93 милиона долара от космическата си капсула "Старлайнър" (Starliner), която трябва да транспортира астронавти на НАСА към Международната космическа станция.

Според Дейвид Калхун, който стана главен изпълнителен директор на "Боинг", след като финансовото състояние на компанията се влоши, вследствие на два злополучни полета на модела "737 МАКС 10" (737 MAX 10) резултатите показват, че "набираме инерция в нашето завръщане", като същевременно признава, че "това е дълъг път".

Той също така заяви, че авиогигантът "е в последния етап" на работа си с Федералната авиационна администрация (ФАА - FAA), за възобновяване на доставките на по-големия широкофюзелажен "787 Дриймлайнер".

Приходите от продажба на търговски самолети се увеличиха с 3 на сто на годишна основа до 6,2 милиарда долара, информира ДПА.

Същевременно нетната печалба достигна 160 милиона долара.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 2 гласа.

Свързани новини