За 5 десетилетия на усилена работа и стабилно икономическо управление, Тайван се превръща от неразвит земеделски остров в икономическа сила, водещ производител на високо технологични продукти.
Включването на Тайван в Световната търговска организация през 2000г. разширява търговските й възможности и засилва позицията й в световната търговия.
Големият просперитет на острова се постига чрез социална и икономическа стабилност.
Тайван има динамична икономика с постепенно намаляваща намеса
при инвестирането от страна на правителството.
Световният икономически форум дори в доклада си за глобалната конкурентоспособност за 2012-2013 г. е поставил Тайван на 1 място по инфлационен индекс на макроикомическата среда.
Това се дължи на факта, че страната залага на развитието и подкрепата на иновациите като ключов сектор за местната икономика.
БВП на страната през 2012 г. е бил $473,7 млрд., с 1,13% повече от 2011 г., което означава БВП на жител над $20 хил. при 23,3 милиона население. Производството на високотехнологични продукти определя и експортните приоритети на Тайван. Износът на страната за 2012 г. надхвърля $300 млрд., малко под пиковата за страната 2011 г., когато експортът е генерирал над $308 млрд. През последните години световната икономическа криза също оказа своето въздействие.
Пазарният дял на Тайван при LCD монитори е 54,4%, дънни платки - 85%, ноутбуци-89,4%, нетбуци-87,6%, и други.
Страната отбелязва бум на своята ИТ индустрия,
който се дължи на дейността на над 70 клъстера. Последните са разположени в различни райони на острова, като всеки сегмент от производствената верига е свързан с цялостна верига за доставки.
Колкото и ефектни да са новите устройства и приложения в ИТ сектора, основният въпрос си остава за генериране на печалби.
Договори за $2,28 млрд. бяха подписани на проведения в средата на септември инвестиционен форум в Тайпе.
Форумът събра над 500 бизнесмена от Европа, Латинска Америка, Югоизточна Азия, САЩ и Китай. След неговото приключване стана известно, че до края на годината 11 нови фирми ще инвестират в приоритетни за тайванската икономика отрасли.
Правителството предприе редица икономически мерки, които да отговорят на промените в световната икономика, породени от ипотечната криза в САЩ, рецесията в Еврозоната, слабата японска йена и забавящата ход икономика на Китай. Благодарение на тях
са създадени нови 28 000 работни места.
Новосъздадената пилотна свободна икономическа предвижда нов икономически модел за привличане на инвестиции от страната и чужбина в индустрия на Тайван в съответствие с добрите международни практики и стимулиране на националната икономика.
Подкрепата от правителството за R&D дейностите засилва конкурентоспособност в света на Тайван. Общият обем на инвестициите в научно-развойна дейност от над $20,5 млрд. през 2008 г. я поставят на 11 място в света, близо до петте водещи страни САЩ, Япония, Китай, Германия и Франция.