Асен Василев успя да обезкуражи опонентите си, защото бюджетът е някакъв баланс: за всекиго по нещо в разходната част. Той завишава прогнозата за икономически растеж за тази година, катоя изчислява на 1,8%, Европейската комисия я е заложила 1,5 %, а БНБ - 1 %. Той печели 2 милиарда допълнителни приходи от залагането на тези проценти. Това заяви в интервю за бТВ проф. Даниела Бобева - преподавател по "Финанси" и бивш икономически вицепремиер.
"С тази разлика той успява да постигне малка част като приходи", отбеляза, обаче, тя. Бобева обясни, че приходи ще дойдат от контрол върху ДДС при вноса на стоки, по-конкретно - този на автомобили.
"В разходната част има много хубава комбинация - той е съумял да спази повечето искания, включително на опозицията, за запазване на социалните привилегии, защото се подсигуряват достатъчно приходи по начина, който обясних", добави още финансистът.
Според нея трипроцентовият дефицит се героизира много, а това не би трябвало да е така. За нея е странно, че депутатите-финансисти не повдигат този въпрос в парламента. "Изисква се 3% максимум дефицит, но само когато се налага, според икономическия цикъл. Иначе, трябва да има балансиран бюджет: колкото имаш, толкова харчиш. Таванът е 3% по Маастрихските критерии, за влизане в еврозоната", обясни Даниела Бобева.
"Ако не се сбъдне прогнозата за растежа, което е много вероятно, заплахата от рецесия в големите икономики, с които нашата е обвързана, е голяма, а ние сме много обвързани с това", предупреди финансистът, но добави, че Асен Василев има причина за лек оптимизъм, тъй като първото тримесечие е било добро с 2 % растеж и добри сигнали от туризма и земеделието.