Отидете към основна версия

2 073 6

Очертава се сложна година за фермерите

  • жито-
  • поле-
  • мерки

Ситуацията е икономическо продължение на войната в Украйна

Снимка: БГНЕС

Украйна изпадна в ситуация да е без пристанища. Трябва да се намери решение за износа на тази стока, защото сега е ужас за производителите там.

Това каза в интервю за БНР фермерът Преслав Борисов след като Русия прекрати участието си в т.нар. зърнена сделка. Според него все още пазарът тества какво реално се случи и решението не може да се види веднага.

"Все още България и Румъния, ЕС като цяло, не сме конкурентноспособни. Ситуацията е много комплицирана и няма еднозначно решение", посочи земеделският производител.

Борбата ще е огромна. Ние се мъчим да запазим цените, от друга страна Украйна натиска. Конфликтът на интереси ще е много сериозен, прогнозира Борисов. По думите му "много е тънък ледът", а годината за фермерите се очертава като много сложна.

"Русия разполага основно с две неща – енергоизточници и зърно. Ситуацията в момента е икономическо продължение на войната в Украйна. Русия продължава с всички средства тази война и цели основно отслабването на Европейския съюз."

Това мнение изрази в предаването "Преди всички" Пламен Абровски – специалист по земеделско право и бивш предсeдател на земеделската комисия в парламента, който анализира последствията от прекратяването на зърнената сделка.

Абровски акцентира върху според него "неадекватната" реакция на ЕК миналата година, когато Русия затвори морския достъп на Украйна, а Европа отвори пазарите си за украинското зърно, което обаче повлия на цената. Според него ЕК е направила това, което е правила и друг път – да "погасява пожар с пари".

Пазарът е изключително непредсказуем, заяви Абровски.

Руснаците превантивно атакуват пристанищата, за да повредят инфраструктурата, като по този начин блокират бъдещ износ, изрази предположение Пламен Абровски. Според него "ще стане това, което стана миналата година - ще започне износ през Констанца".

"В най-добрите години България произвежда средно около 10 милиона тона зърно. Украйна прави минимум 100 милиона. Това е мащабът. 1:10", направи паралел експертът.

Ако Украйна рухне икономически, ситуацията на бойното поле рязко ще се промени. Но ЕС трябва и да се грижи за себе си, и да помага, отбеляза Абровски.

Вместо да дава жълти стотинки на зърнопроизводителите, ЕК трябваше да се погрижи да създаде канали, които по по-лесен начин да осигуряват транспорта на зърно, категоричен е той.

Украйна не желае да става член на ЕС поне от гледна точка на своята земеделска политика, защото това ще ѝ доведе изключително много ограничения, каквито има за европейските производители, смята Пламен Абровски.

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 5 гласа.

Свързани новини