Инфлацията в 20-те държави от еврозоната през юни е 2,5% на годишна база в сравнение с 2,6% през май, според предварителната оценка на Eurostat. Очакваният ръст на потребителските цени е в съответствие с прогнозата на икономисти, анкетирани от Reuters и Bloomberg.
Цените на услугите през юни са се увеличили с 4,1% на годишна база, а тези на храните, алкохола и тютюневите изделия - с 2,5%, при индустриалните стоки - с 0,7%, е енергетиката - с 0,2%. Базисната инфлация, която изключва цените на променливи стоки като храна, алкохол, тютюн и енергия, остана стабилна на 2,9% през юни (беше рекордно високо ниво от 5,7% през март).
Най-висока инфлация сред страните от еврозоната се наблюдава в Белгия (5,5% на годишна база) и Испания (3,4%), най-ниска във Финландия (0,6%) и Италия (0,9%). В Германия и Франция - най-големите икономики в еврозоната, потребителските цени са се увеличили с 2,5%.
Управителният съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) през юни понижи основните лихвени проценти с 25 базисни пункта за първи път от 2019 г. стр. (основният лихвен процент беше 4,25%) с надеждата, че до 2025 г. инфлацията ще падне до целта от 2%. Забавянето на инфлацията през юни до 2,5% едва ли ще даде на ЕЦБ повече яснота накъде се движат цените. Ръководителят на ЕЦБ Кристин Лагард каза в навечерието на публикуването на данните за инфлацията, че еврозоната „все още е изправена пред някои несигурности“. „Ще ни трябва време, за да съберем достатъчно данни, за да сме сигурни, че рисковете от инфлация над целевата стойност са преминали“, каза тя, като призова да не се бърза с по-нататъшно облекчаване на финансовата и кредитна политика.
Част от ръководството на ЕЦБ е обезпокоено от високия ръст на цените в сектора на услугите. Опасенията са за недостигът на работна ръка, бърз растеж на заплатите и ниска производителност в сектора на услугите. Всички тези фактори могат да задържат общата инфлация над целта за продължителен период.
Данните на Eurostat показват, че безработицата в страните от еврозоната остава на рекордно ниско ниво от 6,4% през май.
Източник: www.forbes.ru