Експертите на Международния валутен фонд (МВФ) прогнозират значителен спад на основната глобална инфлация през 2025 г. до 3,5%. Това се казва в блога на главния икономист на МВФ Пиер-Оливие Гуринчи.
„Да започнем с добрите новини: глобалната битка срещу инфлацията изглежда до голяма степен е спечелена, въпреки че ценовият натиск остава в някои страни. След като достигна връх от 9,4% през третото тримесечие на 2022 г., прогнозираме, че основната инфлация ще падне до 3,5% до края на следващата година, малко под средната стойност за две десетилетия преди пандемията“, отбеляза Гуринша във връзка с публикуването на Доклад на МВФ за перспективите за развитие на световната икономика в рамките на есенната сесия на ръководните органи на фонда и Световната банка.
Освен това в повечето държави инфлацията вече е в рамките на целевия диапазон на централните банки, което отваря пътя за облекчаване на паричната политика на властите. Главният икономист на фонда нарече "голямо постижение намаляването на инфлацията без глобална рецесия". Той оценява, че „рязкото покачване и последващият спад на инфлацията отразява уникална комбинация от шокове: широко разпространени прекъсвания на доставките, съчетани със силен постпандемичен натиск върху търсенето, последван от скок на цените на суровините, причинен от войната в Украйна.“
Очаква се инфлацията в развитите икономики да спадне по-бързо, с 2 процентни пункта, от 2023 г. до 2024 г. и да се стабилизира на около 2% през 2025 г., отколкото в развиващите се пазарни икономики, за които инфлацията се очаква да спадне от 8,1 % през 2023 г. до 7,9 % през 2024 г. и след това да спадне с по-бърз темп през 2025 г. до 5,9 %. "Прогнозира се инфлацията в нововъзникващата Азия да бъде равна на инфлацията в напредналата икономика - 2,1% през 2024 г. и 2,7% през 2025 г. - благодарение отчасти на ранното парично затягане и контрола над цените в много страни в региона. За разлика от това, прогнозите за инфлацията за нововъзникваща Европа и развиващите се страни в Близкия изток и Северна Африка и Африка на юг от Сахара остават двуцифрени поради големите разлики в прехвърлянето на обезценката на валутата и административните корекции на цените (Египет) и ниските показатели в селското стопанство (Етиопия)”, смятат от финансовата институция.
Експертите включват последиците от затягането на паричната политика като фактори, допринасящи за намаляване на основната инфлация. Като цяло се очаква инфлацията да се върне към целта в повечето случаи до 2025 г.
Но на фона на намаляващата инфлация, фондът прогнозира, че растежът на световната търговия ще бъде средно 3,25% през 2024 г. и 2025 г. след период на почти пълна стагнация през 2023 г. „Въпреки увеличаването на международните ограничения, засягащи търговията между геополитически отдалечени блокове, съотношението на световната търговия към БВП се очаква да остане стабилно“, се отбелязва в доклада.