Най-много ме шокира, че имаме две деца, които са абсолютно неизвестни за нито една институция. Много хора не знаят, че второто съществува, а за първото никой не знае, че живее в риск. Това коментира пред бТВ Иванка Шалапатова, бивш социален министър, по повод инцидента с 3-годишно дете на ръба на тераса в Ямбол, което бе оставено само заедно с 1-годишно дете в апартамента.
Тя обърна внимание, че това са ключови години за развитието на децата.
„Как така се случва, че след като има такъв риск, единствената ни алтернатива е детето да отиде извън семейната среда? Това значи, че няма никаква предварителна работа със семейството. В България адекватна политика за деца и семейства няма“, обясни тя.
Сега децата са настанени в две приемни семейства: „Това е лоша мярка. При тази ранна възраст и при лошата грижа на родителите децата трябва да са заедно. Децата имат привързаност помежду си, разделянето им не е добро решение.“