Воден ад заля град Мизия тази нощ. Придошлата заради наводненията река Скът заля улици и дворове. Малко преди 11 ч. официално беше съобщено за една жертва. "Жертвата е открита в къщата си от сина си, който е служител на МВР", уточни главен комисар Николай Николов.
За втора жертва на наводнението в Мизия съобщи главен комисар Николай Николов, цитиран от "Фокус" малко преди 14:30 ч. Към 19 ч обаче комисар Николов заяви: „Днес се получи малка неточност, разминаване в нашата информация за двама загинали. Оказа се, че вторият загинал все още не е потвърден”
„Българската армия се включи вече с един модул за издирване и спасяване”, добави той. По думите му, всички десетима души,за които се знае, че са бедствали, са извадени на безопасно място.
Във всички квартали на града има срутили се къщи. „Има хора, които не желаят евакуация. Почти насилствено ги извозваме, виждайки огромната заплаха за техния живот. Въпреки всичко тези хора, като че ли се инатят. Като цяло сме евакуирали над 600 души. Разположили сме ги в двата сухи полюса на града, за да можем да им осигурим необходимите грижи, да им доставим вода, храна, завивки и медицинска помощ”, заяви по обед кметът на Мизия Виолин Крушовенски.
По информация от 16:30 ч. спасителни екипи от около 100 служители на ГДПБЗН работят на 7 участъка в Мизия. Досега са евакуирани над 800 човека, съобщиха от МВР.
Евакуацията се извършва с 2 хеликоптера, 10 екипа с лодки, пренасочени от 6 областни управления на пожарната, 2 модула от МО - 70 служители и инженерна техника. В действията активно участват доброволци от Мизия. Екипите реагират своевременно на всеки сигнал. За оказване на помощ на пострадалите на място работят медицински екипи с 4 линейки от СМП Враца и от ВМА. От БЧК е организирана помощ от първа необходимост - одеала, платнища, ботуши, питейна вода и топли напитки. Има нужда от бутилирана вода.
В с. Крушовица са наводнени къщи и пристройки, няма бедстващи хора. Организиран е екип с лодка за доставяне на провизии на хората. Нивото на водата леко спада.
Води се постоянно наблюдение на нивото на реките Искър и Скът, както и на по-опасните язовири на територията на област Враца. Водата се изпуска само през преливник и няма опасност от пропукване на язовирните стени.
Възрастен човек, който е отказал, въпреки че неколкократно е настоявано пред него да се евакуира – по този начин министърът на вътрешните работи в оставка Цветлин Йовчев описа първия загинал при потопа в град Мизия.
От пресцентъра на МВР съобщиха, че загиналият е на възраст от около 60 години.
Йовчев също съобщи, че има много случаи, в които граждани на Мизия отказват да се евакуират и все още стоят на покривите на жилищата си.
Нинова добави, че в епицентъра на бедствието са и всички служби, които имат отношение към проблема. В Мизия вече са пристигнали и двата хеликоптера "Кугър", за да се включат в евакуацията на населението.
Има райони от града, които бяха под 5 метра вода. Към 8:00 часа тази сутрин 60-70% от Мизия са под между 1 и 3 метра вода, предаде bTV.
От 13:00 часа вчера няма ток, мобилните комуникации и водоподавването са силно нарушени. Хора се оплакват, че не са успели да се свържат с телефон 112. Освен това, в най-високата точка на Мизия, където са се спасили най-много хора, до сутринта не беше дошъл нито един представител на властта.
„Трябва да кажа, че екипите на „Гражданска защита" и полицията извършиха чудеса от храброст вечерта, за да евакуират хората - над 500 души са евакуирани през нощта и този процес продължава". Това заяви пред "Фокус" вътрешният министър Цветлин Йовчев малко след 8 ч. "В момента пътуваме в тази посока с главния секретар, за да видим дали е необходимо още нещо да бъде направено по координацията и взаимодействието между отделните организации, които имат функции по това. Надявам се наистина, че няма да има жертви. От вчера хората са били предупредени. Екипи на полицията и „Гражданска защита" са минали по къщите, дори са им издадени писмени заповеди, с които им е разпоредено да напуснат, тъй като има опасност. Но въпреки това, има хора, които са останали на място. Прогнозата е такава, че не очакваме влошаване на обстановката в момента. Дори на някои места има леко дръпване на водата в момента. Но въпреки всичко е много тежка и изключително критична". |
Хората от полицията и пожарната са около 300 души и още 100 доброволци – местни младежи, храбреци. Работим с 10 лодки, два хеликоптера, направили сме опис на всички сигнали, които сме получили за бедстващи хора и ги отработваме един по един”. Това обясни към 9:30 ч. главен комисар Николов, директор на ГД „Пожарна безопасност и защита на населението”. „Към момента няма информация за загинали хора – дай Боже да не получим такава (Малко преди 11 ч. беше съобщено за една жертва - бел.ред..) Държа да отбележа, че през нощта паднаха и се срутиха десетки сгради. Притесняваме се след оттеглянето на водите какво ще заварим под руините на тези сгради. Дано няма някои безпомощни, възрастни хора, които да са станали жертва на природната стихия. Работим съвместно с екипи на Българската армия, Министерство на здравеопазването, БЧК”, допълни той, цитиран от "Фокус".
Създадена е организация с кмета на община Оряхово за включване в спасителните действия на 2 фадроми и самосвал, както и високопроходим автомобил от ведомствената пожарна на АЕЦ Козлодуй.
Координирано е и включване на медицински екипи от Министерство на здравеопазването, ВМА и екипи на БЧК за извършване на прегледи и оказване помощ на пострадалите при необходимост.
Вчера река Скът излезе от коритото си и заля Бяла Слатина, както и няколко села.
„Картината в Мизия е трагична,три квартала на града са под вода. Рухнаха много сгради и все още има бедстващи хора”, каза пред Нова телевизия кметът на Мизия д-р Виолин Крушовенски, който даде последна информация за хода на спасителните акции.
„Със спасителните екипи извозваме хора, включително инвалиди и трудно подвижни. Над 500 души са извадени тази нощ от водите на река Скът. Опитваме се да осигурим всичко необходимо, храна и топли завивки”, добави Крушовенски.
По думите на Крушовенски достъпът до засегнатите места обаче е силно затруднен, защото пътят Мизия – Враца е затворен, разчита се единствено на хеликоптерите. Същата е ситуацията и в село Крушовица, откъдето е дошла приливната вълна.
В средата на юли м.г. в Мизия започна работата по мащабен проект за защита на града от наводнения. Той включва изграждане на охранителни канали, корекция на дере и др., като общата му стойност беше почти 1 млн. лева, повечето от които – осигурени от Европейския фонд за регионално развитие.
Дейностите по него обаче трябва да приключат чак в средата на март 2015 г.