Българското правителство не е променяло позицията си по отношение на проекта "Южен поток". Ние подкрепяме неговата реализация, но само при спазване на европейските правила. Това заяви от парламентарната трибуна Бойко Борисов.
Миналия понеделник президента Путин обяви спирането на проекта и ние бяхме уведомени за това решение чрез медиите. И до днес официална позиция на руската страна няма, каза още Борисов.
В програмната декларация на нашето правителство е ясно заявено, че задължително условие на бъдещите стратегически инфраструктурни проекти в енергетиката е изясняването на техните икономически параметри. След като разпоредих събиране на всички документи и цялата кореспонденция по проекта днес ще обява резултатите от проверката, каза премиерът.
Много се заговори какво ще загуби България ако този проект не се реализира. Към момента няма завършен финален проект по "Южен поток", заяви още той.
Премиерът обясни, че руската компания е разработила и предложила работен вариант на договор който не е подписан.
„Задължително условие е изясняване на икономическите параметри на проекта. Не фигурира и не е подписан дългосрочен газов транспортен договор. Няма завършен и финален модел на проекта”, каза Борисов.
Представения проект съдържа небалансирани клаузи, явяващи се изключително неблагоприятно за БЕХ.
Предвижда се нулева печалба след 25 година на експлоатация на газопровода. Предложенията на компанията предвижда че тя ще генерира печалби след изплащане на проекта.
С решение на Министерския съвет от 7 ноември 2012 г. министърът на икономиката е овластен да даде разрешение на БЕХ за приемане на окончателно инвестиционно решение, а на 15 ноември на проведено общо събрание на „Южен поток” АД е подписан протокол, с който акционерите БЕХ и „Газпром” приемат окончателно решение при следните параметри:
„Технически капацитет от общо 63 млрд. куб. метра газ годишно. Дължината на основната тръба приблизително 540 км. Целевият срок за изкупуване на инвестицията ще бъде не по-дълъг от 15 години, считано от началото на търговската експлоатация на газопровода на българска територия. Руската компания е разработила и предложила на БЕХ работен вариант на дългосрочен газов транспортен договор, който не е подписан”, обясни Бойко Борисов.
Той обясни, че проектът не отговаря на изискванията на законодателството на ЕС.
„Има съществени разминавания по изискванията на достъп до трети страни, тарифа и оператор на газопровода, както и значително небалансирани клаузи”, заяви премиерът Бойко Борисов. Според анализа се предвижда нулева печалба след 25-годишната експлоатация на газопровода.
„След като има стартирана процедура на ЕК във връзка с избор на изпълнител на проекта, няма как българското правителство да предприеме каквито и да е действия за реализация на проекта”, каза още той.
„Аз продължавам да твърдя че той ще е хубаво да мине през страната, но косвените печалби не отговарят на фактите.Приходите, които биха дошли от изграждането на „Южен поток” от данъци, такси, обороти, ще са повече, отколкото приходите от самия транзит. С една дума приходите от изграждането му със сигурност ще са повече от приходите от самия транзит. Ще настояваме да се строи след като се изчистят тези неща“, обясни Борисов.
"Ние утре изпращаме Томислав Дончев и Теменужка Петкова в Брюксел и при спазване на европейските правила да се стори „Южен поток”, заяви премиерът.
Той уточни, че утре ще се проведе срещата на еврокомомисарят с всички енергийни министри в държавите,които участват по трасето на „Южен поток”.
Призовавам всяка парламентарна група да излъчи представител за контактна група, която да излезе с експертно мнение как е най-изгодно да се строи „Южен поток“, поиска Бойко Борисов. Нека този модел да го защитим пред Брюксел. Не е нужно да се връщаме в миналото и да политизираме, призова премиерът.
Той посочи, че е нужна цялата експертна мощ на парламента, за да извлечем ползи.