Парламентът прие окончателно промените в Закона за банковата несъстоятелност, с които в Корпоративна търговска банка /КТБ/ ще влязат временни синдици. Те ще бъдат назначавани от съда по предложение на Фонда за гарантиране на влоговете, който е най-големият кредитор в банката.
Извънредните законодателни промени се налагат, според управляващите, тъй като се бави решението на съда по обявяването на производството по несъстоятелност заради процедура по обжалване от страна на „Бромак“ на Цветан Василев.
Промените бяха внесени между първо и второ четене на Закона за банковата несъстоятелност и одобрени от представителите на всички парламентарни групи. Те бяха поискани от премиера Бойко Борисов миналата седмица от парламентарната трибуна. Тогава Борисов заяви пред депутатите, че банката се разграбва и само така ще бъде гарантирано имущество на КТБ и защита на обществения интерес, тъй като най-големия кредитор е българската държава.
Временният синдик ще има правомощия да представлява банката с отнета лицензия, да управлява текущите дела на банката, да опазва, попълва и управлява имуществото на банката, да получава под опис, да издирва и уточнява имуществото на банката.
С текстовете се дава право на временния синдик да атакуват сделки, направени от квесторите в Корпоративна търговска банка.
Със съгласието или по предложение на управителния съвет на фонда се възлага на лица, притежаващи необходимия международен опит в разследването на банкови фалити, да извършват действия по проследяване и да препоръчват на временния синдик действия за запазване и връщане на банката на активи, с които банката се е разпоредила в нарушение на закона.
Временният синдик публикува на страницата на фонда в интернет ежеседмични отчети за дейността си, в които описва всички свои действия без информация, която е защитена от закона.
Депутатите решиха, ако се докаже виновно поведение и на трети лица, но парите от КТБ не бъдат намерени, те да отговарят с личното си имущество.
Повечето текстове бяха гласувани без нито един глас "против",. Дебат предизвика контролът върху дейността на временните синдици. От БСП-Лява България настояха те да се отчитат пред финансовия министър.
"Нямаме никакви предпоставки да имаме повече доверие на двамата временни синдика, отколкото на квесторите. Затова се дава възможност на министъра на финансите да предлага смяна на временните синдици в случаите, в които те не изпълняват своите законови правомощия и работят срещу интересите на банката и на масата по несъстоятелността", аргументира предложението на БСП депутатът Мая Манолова.
Отидете към основна версия
18 Март, 2015 12:19 1 046 1
Парламентът одобри назначаването на временен синдик в КТБ
Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.