Докладът на Държавна Агенция „Национална сигурност“ (ДАНС) за 2013г., в който се сигнализира за състоянието на Корпоративна търговска банка (КТБ), не е внесен в Народното събрание (НС), съгласно изискването на закона. Това заяви Десислава Атанасова, председател на временната парламентарна комисия за КТБ, след закритото й заседание днес.
На заседанието са били изслушани председателя на ДАНС – Димитър Георгиев и директора на Дирекция „Финансово разузнаване“ отново към ДАНС.
"Докладът на ДАНС за дейността му през 2013г., който съгласно закона е ежегоден и ДАНС го внася в Министерски съвет (МС), а МС в НС, не е пристигнал в НС", съобщи Атанасова, като поясни, че по това време министър-председател на България е бил Пламен Орешарски.
"От ДАНС твърдят, че докладът е бил внесен в МС, но след това е бил върнат. Така или иначе не е стигнал до Народното събрание, а в този доклад е имало предположение по отношение на финансовата стабилност на страната", посочи тя.
Комисията следва да получи допълнителни материали, които е поискала от БНБ като справки и одитни доклади, а на по-следващ етап за изслушване ще бъдат поканени и одитори, които са правили и заверявали годишните отчети на банката.
"Предполагам, че по-нататък ще може да поканим и одитори на изслушване, които са правили и заверявали одитните отчети", заяви тя.
„Заедно с екипа на председателя на ДАНС разговаряхме за бъдещи законодателни промени, в частта за това какво взаимодействие има между кредитните институции, банковия надзор на БНБ и ДАНС. Те са подготвили предложения към временната комисия и предполагам, че когато ги обсъдим и доклада е готов, ще имаме отношение към законодателни промени", заяви тя на въпрос, дали ДАНС разполагат с механизми за проверки в банките, освен тези по линия на прането на пари и финансиране на тероризма
Атанасова допълни, че целта им е не само да проверят работата на държавните институции, но и да формират предложения за законодателни промени.
Заседанието на комисията продължи над 3 часа. Той се проведе при закрити врати. Минути преди началото му, Десислава Атанасова разпореди всички депутатски телефони да бъдат прибрани в желязна каса и да останат под охрана до приключване на заседанието, за да няма изтичане на информация.
След думите на Атанасова, Цветомир Михов попита: „В джобовете не може ли?“, но тя го отряза с категорично не, поради което около 15 минути депутатите висяха на опашка, за да може всички телефони да бъдат заключени в металната каса.