Отидете към основна версия

24 Април, 2015 12:25, обновена 24 Април, 2015 12:25 2 571 17

България признава масовото изтребление на арменци

  • геноцид-
  • парламент-
  • армения-
  • арменски геноцид

По предложение на ГЕРБ думата геноцид беше сменена с масово изтребление

Народното събрание признава масовото изтребление на арменците в Османската империя в периода 1915 - 1922 година и обявява 24 април за ден на възпоменание на неговите жертви.

Това решение беше приет днес със 157 гласа "за", 36 против и нито един въздържал се. От първоначално предложения от "Атака" проект за решение отпадна думата "геноцид", която беше заменена от думите "масовото изтребление" по идея на ГЕРБ.

След гласуването депутатите почетоха с минута мълчание жертвите на арменския геноцид, а в това време депутатите от ДПС напуснаха залата.

Преди това народните избраници отново се скараха заради обсъждането на арменския геноцид, но все пак решиха това да бъде първа точка от дневния ред на днешното заседание.

Вчера в залата стана скандал, след като ГЕРБ и Реформаторският блок (РБ) внесоха други две точки и така изместиха от първо на трето място предложението на "Атака" да бъде прието решение за признаване геноцида над арменците (1915-1922 г.) в Османската империя.

В началото на заседанието народният представител от Патриотичния фронт Димитър Байрактаров предложи да бъде удължено времето на парламента до гласуването на точка три от програмата на парламента, а именно Проект за решение за признаване на геноцида над арменците в османската империя в периода 1915-1922-ра година. Предложението обаче не беше прието. Искрен Веселинов от ПФ предложи да бъдат почетени жертвите на геноцида с едноминутно мълчание, но председателят на парламента Цецка Цачева каза, че предложението не е направено в срок и не го подложи на гласуване. Въпреки това, повечето депутати станаха на крака.

Народните представители от ДПС гласуваха "против" удължаването на работното време до приемането на точката и напуснаха пленарната зала след като беше предложено едноминутното мълчание. Депутатът от "Атака“ Десислав Чуколов предложи точката за арменския геноцид да стане първа. Колегите му от ДПС се върнаха в залата, само за да гласуват "против" и отново излязоха. Предложението беше прието с гласуване и прегласуване. ГЕРБ се въздържаха при всички гласувания.

Отхвърлено беше предложението дебатите по декларацията да се предават пряко по БНР и БНТ. В становищата на двете водещи комисии се препоръчва подобна декларация да не бъде приемана като се споменава, че тя би влошила отношенията ни с Турция.

ПГ на ДПС ще гласува против проекта на решение за признаване на арменския геноцид. Това заяви от парламентарната трибуна лидерът на ДПС Лютви Местан. "Съвременната политика следва да се въздържи, защото няма право към избирателен подход спрямо историческите събития. Проява на политическа мъдрост е да не се търсят съзнателно теми, които да противопоставят отделните народи", заяви Местан.

ГЕРБ предложиха редакционна поправка в Проекта на решение за признаване на геноцида над арменците в Османската империя, като махнат думата "геноцид". Депутатът от ГЕРБ Цвета Караянчева предложи наименованието на проекта на решение да е Проект на решение за признаване на масовото изтребление на арменците в Османската империя в периода 1915-1922 г. След него председателят на НС Цецка Цачева обяви 15-минутна почивка.

Българското правителство не може да направи нищо по-различно от това да признае масовото изтребление на арменците. Това заяви премиерът Бойко Борисов пред журналисти в Народното събрание в отговор на въпрос трябва ли България да признае арменският геноцид в рамките на Османската империя. „Това, което говорихме с колегите, че историята си е история, жертвите са си жертви и този ден трябва да бъде възпоменат в тяхна памет и не само в техните, но и на българските такива. „Това, което и сега предложиха от ГЕРБ масовото изтребление на арменците да бъде признато и аз мисля, че ще се намери консенсус в тази посока“, заяви премиерът Борисов.

Признаването на арменския геноцид е плод на сериозен политически диалог и един от дните, в които България трябва да покаже честност към историята. Това каза съпредседателят на Реформаторския блок Радан Кънев. Той посочи, че при срещата му с министър-председателя Бойко Борисов в парламента, те просто са се консултирали. „Нали виждате, че всички гласуваха по един и същи начин и въпросът беше дали да се отложи днешният дебат за признаването на арменския геноцид по процедурен начин, което е много срамна страница от историята на българския парламентаризъм.
По думите на Кънев това е много важен момент и много важен ден за българския парламентаризъм и за българската история. „Аз много се радвам, че премиерът го оцени и дойде“, обясни той. „На РБ никой посланик не може да повлияе на гласуването“, заяви Кънев в отговор на въпрос: „Ще повлияе ли на гласуването присъствието на турския посланик на балкона на пленарна зала?”

Всяко едно поведение на ГЕРБ е национално отговорно. Това каза председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов. По думите му ГЕРБ носи изцяло политическата отговорност в днешното управление и ползата от всяко едно добро решение и политика е споделена от всички, докато негативите са само и единствено за ГЕРБ. „За това ПП ГЕРБ днес имаше поведение, което някои може би го тълкуват като политическо отстъпление, но ПП ГЕРБ има поведение, което е национално отговорно”, заяви Цветанов във връзка с предложената от парламентарната група редакционна поправка в декларацията за „геноцид” над арменците с „масово изтребление” по времето на Османската империя. Председателят на ПГ на ГЕРБ обясни, че стремежът е да запазим чувството на добросъседство.

Очаквайте още подробности

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини

Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове