За България са най-важни запазването на териториалната цялост на Република Македония и нейната политическа стабилност. Това се казва в позиции на Съвета по сигурността към Министерски съвет. Днес беше проведено извънредно заседание на Съвета по сигурност.
От ключово значение е и запазването на гражданския и етническия мир в страната.
Необходимо е да се възстанови диалогът между управляващи и опозиция , защото липсата му създава условия за дестабилизация.
В условията на вътрешнополитическа криза са необходими отговорни действия от страна на правителството, за да бъде върнато доверието на гражданите в работата на институциите. Има спешна необходимост от възстановяване на върховенството на закона, за което носи отговорност преди всичко правителството на страната.
Според министъра на външните работи Даниел Митов политическата криза, кризата на доверие в съседката ни, която наблюдаваме в последните месеци, поражда политически вакуум, в който се наместват всякакви екстремистки или иредентистки движения, които могат да дестабилизират обстановката. Той призова управляващите и опозицията в Македония колкото се може по-бързо да възстановят диалога помежду си и да намерят изход от политическата криза, която минава през поемане на политическа отговорност от
правителството.
Република Македония се стреми към членство в ЕС, което минава през тежки реформи. Те са спешни и само чрез тях може да бъде гарантирано изграждането на правова държава. Именно липсата на реформи бави започването на преговори за членство на Македония в Европейския съюз.
България не може да се меси във вътрешните работи на Македония, но е готова да окаже помощ, както по двустранна линия, така и в рамките на усилията на Европейския съюз.
Не искаме да видим Македония в състоянието й отпреди Охридските споразумения, каза Даниел Митов. Той призовава към отговорни политически действия, изясняване на обстоятелствата около загиналите на полицаи и изясняване на ситуацията около изтеклите записи.
На базата на информацията, с която разполагаме, обсъдихме всички възможни политически оперативни рискове, евентуалните сценарии за развитие на кризата, заяви вицепремиерът Румяна Бъчварова. Тя увери, че имат план да покрием всички възможни рискове, така както ги определяме към момента.
Имаме готовност за ограничаване на възможни миграционни вълни по границата, но към момента такива няма, каза Бъчварова. По думите й обсъдени са оперативни възможности, които да гарантират както националната сигурност, така и сигурността на българските граждани.
Специално внимание се отделя за анализ на риска от проникване на терористични групи или елементи на наша територия, подчерта Бъчварова.