"Моето притеснение е, че до идването на изборите ще има и други такива случаи." Това заяви пред БНР Деян Колев – председател на Центъра за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе" по повод кофликта в Гърмен. По думите му същността на конфликта не е междуетническа.
В събота трима души бяха тежко ранени и приети в болница, осем са с по-леки наранявания, деветима бяха арестувани при масов бой между жители на Гърмен и съседната ромска махала "Кремиковци". Конфликтът започва като междусъседска свада.
"Всяко напрежение по какъвто и да било повод трябва да ни тревожи, особено тогава, когато то може да бъде използвано", коментира случаят Деян Колев. Той уточни: „Същността на конфликта не е междуетническа. Много е лесно в такъв социален конфликт, когато участват представители на различни етноси, много бързо неговата социална същност се измества и добива етнически окраски, което е тревожното.”
Според него не е трябвало да се допуска свръхконцентрация на новозаселили се роми:
„Протестиращите много ясно казват, че с ромите, с които живеят открай време в тези села, проблеми няма. Проблемите са се появили, когато за една година махалата се е увеличила три пъти. Очевидно е, че е стимулирано заселването на идващи от други места роми. Очевидно е, че не са спазени голяма част от предписанията за разрешаване на жилищните проблеми там. Това неминуемо води до появяването на такъв конфликт."
Той предположи, че конфликтите най-вероятно са два – между ромите и българското население, и между местните и новонастанилите се роми.
Деян Колев каза още, че общото между конфликта в Гърмен и случилото се в Катуница преди години е, че и двете ситуации се случват в навечерието на избори.
Борба между две крила на ДПС преди местните избори вдигат напрежението в община Гърмен, заяви по bTV шефът на вътрешната комисия в парламента и депутат от Реформаторския блок Атанас Атанасов. Според него битката за кметското място е между настоящия градоначалник Минка Капитанова и бившия Ахмед Башев.
„Да не би циганите от вчера да крадат или къщите да са незаконно построени вчера? Там тлее напрежение в ДПС. Има двама кандидати – настоящият кмет Минка Капитанова и бившият Ахмед Башев. Поводът е ясен – музиката е била висока, причините са дълбоки. Тази госпожа (Капитанова – бел. ред.) да я попитам - накрая на мандата ли се сети, че са незаконни? Проверил съм на терен – всички са наясно, че битката кой да вземе гласовете води до ескалиране на напрежението. Кражбите, ненаказуемостта, бездействието на полицията са с години. Действията на полицията последните дни са енергични, а преди това ясно ги е нямало. Нека да се провери защо”, заяви Атанасов.
По думите му такъв тип конфликти не са само в Гърмен: „Локалността на конфликта се определя от този политически предизборен привкус. Нека да бъдат изобличени тези, които зад кулисите ескалират тези конфликти, за да ги използват политически. Законът не се прилага еднакво спрямо всички, прилага се конюнктурно в зависимост от интересите. Да се намери кой стои зад това и да се понесе политическата отговорност”.
Атанасов призова проблемите да не се делят по етнически признак и ДПС да бъдат политически наказани на изборите: „Това пак е предизборен привкус. Интересите пречат законът да не се прилага. Откакто ДПС започна агресивно да купува гласове в ромските общности, започнаха там да избуяват проблемите(...) Само от избори на избори там се инвестират пари, които преди това се крадат от обръчите от фирми. Основно ДПС са виновни за положението на ромската общност – вкараха ги в собствената си мрежа от зависими хора”.