„Каквото и да ни мъчат на шиш - ние няма да го дадем, няма да правим образование, което е непременно и само бизнес ориентирано и няма да се даваме на двама-трима търговци, които искат да унищожат плода от това, за което сме се събрали тук". Това заяви министърът на образованието и науката Тодор Танев на националната конференция на тема: „Ролята на професионалните гимназии по селско стопанство за модерното и проспериращо развитие на стопанския сектор”.
На форума бяха председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева, президентът на КНСБ Пламен Димитров, представители на фондация „Конрад Аденауер” и на различни държавни структури, много учители.
"Обичам Добруджа, обичам всяка педя земя. Радва ме това, което видя да избуява на българската земя. Болеше ме, когато преди 20 г. гледах угари в България. За съжаление, животновъдството не се вдигна на равнището, което беше някога, но поне някъде вървят нещата", започна чувствително министърът.
„Образованието в професионалните гимназии по селско стопанство трябва да стане привлекателно за учениците, за да имат друг вид надежда – че могат да напускат гимназията и могат уверено пак да се връщат и да учат отново“, каза министърът на образованието и науката.
„Не върви със стара техника да се работи в селското стопанство, не върви арендатори, които имат по 40 хиляди декара обработваема площ и са принудени да пращат свои работници в чужбина, за да получат там необходимата квалификация – с екран отпред, а не толкова с кормило. И не върви вече да се говори къде е стартровият мотор на трактор „Беларус“ – това вече го няма никъде“, подчерта Танев и допълни: „За съжаление има добри образци, но продължава една инерция. Заради тези разминавания е това, за което сме се събрали в момента“.
По думите му, първото нещо, което е много важно от страна на МОН, е добрата традиция на връзки с Министерството на земеделието, които трябва да продължат.
Той заяви още, че ще се наложи оптимизация на мрежата от професионални училища по селско стопанство, тъй като на някои места има натрупване, в което се появява въпросът за мъртвите души, за неефективността.
Според него най-важно е да се направи оптимизация на мрежата от тези училища. „Оптимизация не е нищо толкова фатално и страшно при условие, че е направена с много добро изчисление, с добър бизнес план по места, не под диктата на министерството, а на местния бизнес, на местното учителство, на регионалните инспекторати и общините“, заяви министърът и подчерта, че другото важно нещо е професионалното образование, получено в гимназиите по селско стопанство, да бъде с високо качество и да не се налага специалистите да се обучават навън.
Той заяви убеждението си, че собствеността на гимназиите по селско стопанство трябва да бъде запазена на всяка цена.
„Един завет оставиха дедите, пазете си земите!“ – с тези думи Тодор Танев се обърна в заключение към всички, ангажирани с бъдещето на образованието в селскостопанските училища в България.
“Ще го кажа художествено - ако един оркестър с добри цигулари чака да стане 12 ч. през нощта, за да получат музикантите някакви пари за нощни записи, и си сложат цигулките малко по-ниско от рамото, ей тук, на пъпа, това няма да звучи добре. Има го този момент, когато си отчаян от това, че имаш малко ученици, да гледаш вече други неща, а не доброто им образование", заяви Танев.
Янка Такева заяви, че „България трябва да развива много добро земеделие във всичките му клонове и форми, защото това е един от трите основни приоритети на държавата – селско стопанство, образование, инфраструктура“.
Що се отнася до районирането при записването на първокласници в училищата, министърът коментира: „Имайте предвид, че този въпрос е много тясно свързан с оптимизацията на учебната мрежа, която не е провеждана до момента по неизяснени за мен причини. Пуснах заповеди до няколко регионални инспектората с предложения за сливане на училища. Това е и борба с мъртви души“.
„Стриктно изпълняваме Закона за предучилищното и училищното образование и ще спазим сроковете, които той предвижда“, каза Танев и добави: „Новите учебници за първи и пети клас трябва да са готови до половин година - това е срокът за издателите, но те може да се готови и по-рано. Тези от издателите, които дойдат при нас с готови материали, ще бъдат поетапно оценявани първо от нашите комисии, за да не се натрупат всички. При всички случаи ще има буквари за първолаците“. Не би имало проблем и ако се започне и в първи, и в пети клас по старите учебници, но при спазване на новите програми, за които ще се получат инструкции", коментира още министърът.