"В края на деня ще взема решение дали да предложа на Фонда за гарантиране на влоговете в банките". Това заяви министърът на финансите Владислав Горанов след парламентарния контрол в Народното събрание.
„В края на краищата, ако прочете съответния законов текст, той дава възможност на министъра на финансите да предложи на управителния съвет на Фонда за гарантиране на влоговете, който трябва два реши, т.е. аз само мога да предложа той да предприеме действия спрямо един или всички синдици по несъстоятелността на КТБ“, обясни Горанов.
По думите му, неговото решение ще бъде продиктувано от анализ на фактическата обстановка свързана с тяхната дейност и най-вече провокирана от нелепата грешка, която е възбудила дебат за достоверността на данните.
Имам предвид грешката, която се е получила със списъците за политическите партии, уточни той.
1 милиард и 675 милиона лева са усвоени от Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ) за изплащане на гарантираните влогове в КТБ.
Горснов заяви, че заемът ще бъде върнат на държавата. Той коментира, че лихвените плащания се извършват веднъж годишно на 15 април. По думите му, синдиците на банката отговарят за контрола по събиранията на задълженията към КТБ и тяхната работа може да се следи на страницата на фонда, където се публикува всяка седмица отчет на дейността им.
Вече има събрани около 10% от парите, заяви Горанов и подчерта, че се водят преговори между фонда и банки за отпускане на нов кредит на ФГВБ за 600 милиона евро, като този ресурс ще се влее във фонда и може да послужи или за ликвидност или за връщане на парите на държавата.
Попитан дали е струвал 20 млн. докладът за КТБ на „Аликс Партнърс“, Горанов категорично отговори, че се вади спекулативна информация. „Не знам каква цел има тя. Докладът струва под 1 млн. евро, около 800 хиляди евро. За доклада настояваха политиците. Той бе възложен със задание в Закона за банковата несъстоятелност. Общественият интерес го изисква и в този смисъл е оправдан“, заяви министърът.
Във връзка с публикуването му Горанов посочи, че ако е необходимо допълнителна информация би могла да бъде публична. Най-лесно може да се случи със законодателна инициатива, заяви той.
„Трябва да имаме предвид, че говорим за частно-правни отношения между синдиците на банка в несъстоятелност и международна компания. Предметът и обхватът на договора значително надхвърля заданието, което народните представители вписаха в Закона за банковата несъстоятелност. Докладът беше коментиран многократно от много от тези, които са се запознали с него. Надявам се да има възможност всички депутати да се запознаят с него“, добави Горанов.