Българите в чужбина се чувстваме ограбени, омерзени и предадени, посяга се не само на нашата активност, но и на много тясната ни връзка с близките ни в България. Това заяви по БНР Мануела Малеева от инициативния комитет "Гласувай без граници" в коментар за продължаващите протести на сънародниците ни зад граница срещу приетите ограничения за гласуване в чужбина.
Продължава петицията на българите зад граница срещу приетите промени в Изборния кодекс. Мануела Малеева нарече разпоредбата за гласуване само в дипломатическите ни мисии “абсолютно неандерталство”:
„Болно е, че по такъв начин за пореден път ни разделят. За много българи в България това са децата им, които са в чужбина. Явно статуквото изключително много се страхува от образованите, свободомислещи, непредвидими българи в чужбина, които не могат да бъдат манипулирани. Това статукво явно губи подкрепа, затова е решило да промени правилата на играта.“
От инициативния комитет сме против набързо и необмислено въвежданото електронното гласуване в последния момент, без изградени системи, защото това го компрометира, посочи още Малеева и допълни, че преди 2018 година това няма как реално да се случи. По думите й, статуквото се страхува от този електронен вот, защото няма как българите в чужбина да бъдат купени.
Разделянето на референдума от президентския вот ще постигне по-ниска избирателна активност и по-лесна възможност за изборни манипулации, подчерта още Малеева.
Антоанета Тончева от Регенсбург, Германия, която е била организатор два пъти на избирателна секция преди въвеждането на новите правила нарече промените в изборните „правила жестоки и ощетяващи решения, не само за българите зад граница, но за всички българи“, включително със задължението да се гласува.
За първи път секцията е отворена през 2014 година, разказа още Тончева:
„Правим училище, правим културно дружество, пренасяме всяка българска традиция в Германия, ние сме изключително силно свързани с България и много силно се вълнуваме какво се случва на политическата сцена в България, за разлика от българите там, за които това е смазващо ежедневие, към което стават апатични.“
За референдума през миналата година бяха разкрити много такива секции благодарение тъкмо на доброволци, които влагат в тази дейност лична техника, време, опит и помещения, сподели още Антоанета Тончева и прогнозира, че с разкриването на многобройни секции извън разположените в официалните ни мисии зад граница, броят на гласуващите ще нараства.
Депутатът от Реформаторския блок Петър Славов, който излезе с идея как да се поправи "опраскването" на избирателните секции в чужбина, нарече “изключително неразумна” генералната забрана в чужбина да се гласува в избирателни секции както досега и процесът да бъде съсредоточен само в дипломатическите мисии, заради нарушения на изборния процес в конкретна държава (Турция).
Славов предлага да има временни ограничения само за държавите, за които има документирани нарушения, а в останалите държави според него не е необходимо да се прилагат подобни мерки. Недопустимо е гражданите там да бъдат изолирани от изборния процес, изтъкна депутатът.
Според Петър Славов, приетите текстове обезсмислят целия труд на правната комисия да подготви смислен законопроект, защото идеята е Изборният кодекс да бъде подобрен, а не да се върви в посока на неговото влошаване и „да се правят опасни експерименти“.
Славов припомни, че има механизми, по които подобни текстове да бъдат блокирани, като визира налагането на частично вето от страна на държавния глава, както и правомощието на националния омбудсман да сезира Конституционния съд, но изрази надежда, че ще се намери друго решение и няма да се стигне до обявяването на текстовете за противоконституционни.
Днес премиерът Бойко Борисов ще проведе среща в Народното събрание с партиите, подкрепящи правителството. Разговорите започнат в 9 часа, преди началото на извънредното заседание, на което парламентът ще продължи да гласува промените в Изборния кодекс. За участие в срещата са поканени ръководствата на парламентарните групи на ГЕРБ, Реформаторския блок, Патриотичния фронт и АБВ
Приетите промени в Изборния кодекс породиха недоволство и протести на българите в страната и чужбина. Гражданите са против разделянето на референдумите и изборите, задължителния вот и заради решението сънародниците ни в чужбина да гласуват единствено в посолствата и консулствата. Хората протестират и срещу странното решение гласовете "Против всички" да наливат гласове в полза на големите партии.
В края на миналата седмица от АБВ заплашиха, че ако промените, приети досега, останат в този си вид, ще оттеглят подкрепата си от кабинета "Борисов". Премиерът Борисов е склонен на диалог, на който да се изясни и ще остане ли задължителното гласуване.