В компетентността на президентската институция ще бъде да реши кога да бъде проведен референдум. Това заяви на брифинг в парламента Цветан Цветанов.
Днес в парламента се проведе среща на премиерът Бойко Борисов с представители на парламентарно представените партии, формиращи парламентарното мнозинство, на която бяха обсъждани промените в Изборния кодекс
"Референдумът, това което се стигна до решение е, в преходните и заключителни разпоредби да бъде от правомощието на президентската институция, която да решава по събраните подписи и по решението, което има в парламента да насрочва референдума. Не е задължително да бъде с национален избор, но не е задължително да бъде отделно, така че това ще бъде от компетентността на президентската институция", заяви Цветанов.
По време на срещата е постигната договореност да отпадне идеята предизборната кампания да бъде намалена на 21 дни, тя остава 30 дни.
Няма да се забранява и публикуването на социологически проучвания в този период.
"Ще се даде възможност да се регистрира местна коалиция, като се изброяват партиите, които подкрепят и формират тази местна коалиция, без да се изписва наименованието, както досега беше практиката. Това е формата и начинът да знаем кои са партиите, които формират тази местна коалиция, но да ограничим възможността за тези корпоративни коалиции, които се създават на местно ниво”, коментира още Цветанов.
Срещата на премиера с управляващите партии продължи над два часа.
Задължителното гласуване остава.
Гражданите ще бъдат отписвани от избирателни списъци, ако не са участвали в два последователни национални вота, но от един и същи вид.
Възможно е да има
отстъпление и за гласуването в чужбина.
Ще се обсъжда и предложението на Реформаторския блок да се откриват до 50 секции извън посолства и консулства. Съпредседателят на парламентарната група на Реформаторския блок Найден Зеленогорски беше доволен от постигнатия напредък и заяви: "Въвеждането на електронно гласуване е един по-дълготраен процес във връзка с проблемите с технологиите. Търсим едно по-балансирано решение къде да гласуват нашите съграждани в чужбина. Предложението на РБ е да се откриват максимум до 50 секции в конкретна държава по преценка на МС".
Според Зеленогорски възможността за създаване на до 50 секции във всяка държава ще гарантира честността на изборите зад граница и може да се обезпечи и финансово, и с хора. Той поясни, че до този момент само в Турция е имало повече от 50 секции, в Англия, Испания и САЩ са били около 40, в Германия 19, в Гърция 15, във Франци 11, в Италия 8, в Холандия 9, което на практика означава, че ще могат да се откриват допълнителни секции.
Съпредседателят на ПГ на РБ обяви, че машинно гласуване ще има в минимум 500 секции на следващите избори, а машинното броене на хартиени бюлетини ще бъде въведено експериментално на президентските избори, съгласно постигнатите днес договорености между мнозинството.
Относно въвеждането на електронното дистанционно гласуване Зеленогорски заяви, че се изисква технологично време за въвеждането му и да бъдат приети законови промени свързани с електронната идентификация, но РБ държи хората да могат да гласуват електронно.
Оценката ни за постигнатия консенсус около преодоляването на спорните промени в Изборния кодекс е положителна. Това заяви пред журналисти в сградата на Народното събрание след извънредна среща между премиера Бойко Борисов и представители на политическите сили, подкрепящи управлението на страната, говорителят на ПГ на АБВ Мариана Тодорова. „Ние постигнахме нашите цели. Инициативните комитети няма да бъдат намалявани, ще се даде възможност и за регистриране на местни коалиции, като се изброяват партиите и форматите, които ги съставят. Приветстваме също така и решението, че няма да се отчита квадратчето „не гласувал“ при разпределянето на мандатите и няма да се извършва по този начин подтискане на малките партии", посочи Тодорова.