Отразяването на предизборните кампании да може да става безплатно. Печатните издания и онлайн медиите ще могат да предоставят безплатно отразяване на предизборната кампания на всички партии, коалиции и инициативни комитети, регистрирали кандидати. Това стана с гласуването на второ четене на промените в Изборния кодекс.
Текстовете дават възможност партиите да си заплащат за отразяването на предизборни им кампания, цените на отразяването обаче не могат да надвишават средните цени за търговска реклама за последните 6 месеца, преди началото на предизборната кампания.
БСП не подкрепи тази промяна в Изборния кодекс, като лидерът на социалистите Михаил Миков заяви, че по този начин собственици на медиизаради услуги от едно или друго правителство ще могат да отразяват безплатно една кампания. "В случая това е ГЕРБ", уверен е Миков.
Парламентът окончателно прие и това да има задължително гласуване. Ако не гласуваме на два последователни избори от един и същи вид , името ни ще бъде заличавано от избирателните списъци. Ако след това все пак решим да гласуваме, ще можем да върнем името си в списъците като подадем заявление до общината.
Социологическите проучвания ще могат да бъдат оповестявани по време на предизборната кампания.
Народните представители приеха, че ЦИК трябва да обявява края на изборния ден до 21 часа, а не до 20 часа, както е сега. Изборният ден ще започва в 7 часа, а не както досега в 6, и ще приключва в 20 часа, а не както досега в 19. При наличие на още желаещи да гласуват, които чакат пред секциите, изборите ще продължат не по-късно от 21 часа.
Чрез жребий ще се определят поредните номера в бюлетината на партиите, коалициите при избори за народни представители, поредните номера в бюлетината на партиите, коалициите и независимите кандидати при избори за членове на Европейския парламент от Република България, поредността на вписване на кандидатските листи в бюлетината при избори за президент и вицепрезидент, както и поредните номера в бюлетините на партиите и коалициите при избори за общински съветници и кметове на републиката. Обявяването им ще бъде не по-късно от 31 дни преди изборния ден.
До момента наблюдатели на изборите можеха да излъчват всякакви неправителствени организации регистрирани като сдружения. Сега вече това ще могат да правят само организации, които имат предмет на дейност в областта на защитата на политическите права на гражданите.
Увеличава се броят на членовете на общинските избирателни комисии в големите градове и столицата.
Прието беше още, че ЦИК ще може да създава обучително звено от външни експерти, което да организира и провежда обучението на членовете на избирателни комисии. В досегашния Изборен кодекс такива обучения на членове на избирателни секции можеха да се осъществяват само от членове на ЦИК.
Отпадна текст, според който ЦИК няма да назначава районна избирателна комисия в МИР "Чужбина". Причината за това е, че в четвъртък отпадна предложението за създаване на такъв многомандатен избирателен район.
Отпадна предложението за създаване на специална комисия за дистанционното електронно гласуване, която трябваше да включва представители на неправителствени организации.
ВАС ще продължи да отговаря за разглеждането на обжалванията на резултатите от изборите.
Депутатите гласуваха и това предизборната агитация да се води само на български език. Очаквано този текст предизвика разгорещени спорове относно правото на малцинствата агитацията по време на кампанията да се води и на език, различен от официалния език.
По-рано днес партиите от управляващото мнозинство, след среща с премиера обявиха, че ще има частична ревизия на спорните промени в Изборния кодекс.